| s4mxr a întrebat:

Caut o solutie tehnica pentru a consolida un dulap din PAL de 16 mm astfel incat peretii laterali sa nu se curbeze? (Curbarea peretilor ar face ca rafturile sa cada). Dulapul are 1800 mm lungime, 610 mm latime si 2000 mm inaltime. Pe mijloc are un perete vertical de separare a zonei de rafturi de zona hainelor pe umeras. https://www.dedeman.ro/....../p/8050402

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Profil de rigips. Simplu, elegant, rezistent
Eu așa am întărit un dulap vechi care se desfacea, cu elemente de înbinare pentru lemn și profile de rigips.

| sierra1 a răspuns:

S-a curbat deja sau intrebi doar așa, preventiv?

| s4mxr explică (pentru sierra1):

Preventiv.

| sierra1 a răspuns (pentru s4mxr):

Nu e cazul, e un dulap solid!

| s4mxr explică (pentru sierra1):

S-au plans alte persoane care au cumparat acelasi model de dulap.

| iulia0514 a răspuns:

Poți pune șipci de lemn să-l mai susțină dar dacă nu e umiditate în casă nu ar trebui să ai probleme și desigur trebuie montatat corespunzător ai grija cum strângi șuruburile ca se rupe repede palu!