| DanielDanny a întrebat:

Ce animal umbla pe sub pamant si mananca radacinile plantelor si nu iese la suprafata, nu face musuroi?

Cartita nu e, ca alea doar sapa si ies la suprafata!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anafullaughing

| NLS a răspuns:

Daca se observa ca sunt roase,"taiate", cel mai probabil e coropisnita.

| NunuNini a răspuns:

Auzeam la o batrana de "catelul pamantului". Stiu ca nu e cartita, dar nu stiu ce este. Ii manca radacinoasele si radacinele plantelor. A pus soc in jurul gradinii, spunand ca socul alunga animalul. Probabil e vorba de miros sau de gustul neplacut (pentru animal) al radacinii. Nici ea nu stia explicatia.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Este vorba despre coropișniță.
Atacă rădăcinile plantelor.

| wildthing a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Coropisnita e o insecta care intr-adevar ataca radacinile plantelor, dar iese si la suprafata...chiar zboara.