| smaranta a întrebat:

Ce parere aveti despre betonul amprentat, e mai bun decat pavajul obisnuit? E mai rentabil? ca din cate am citit pe net e foarte laudat de catre producatori, dar as vrea parerea cuiva care l-a si folosit sau e de meserie.Ca aspect e super, nu stiu cat e de rentabil.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje : initial arata bine.
Dezavantaje : nu este demontabil ca un pavaj din pavele ( in cazul ca sint instalatii pe sub el ), necesita tratament periodic si fara tratament in scurt timp arata jalnic, apar crapaturi datorate terenului ( pentru a elimina acest lucru ar trebui o fundatie de beton armat pe care sa se toarne ), manopera greoaie si scumpa, imposibilitatea reconfigurarii in caz de nevoie.
Am avut colaborari cu o firma care facea asa ceva si m-au dezamagit. ( adolf )

| alexmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu are legatura cu betonu imprimat, problema e ca ati turnat gresit beteonu, nu v ati obosit sa compactati dupa care sa puneti substrat de pietris presupun. Arata jalnic pentru ca ati aruncat apa peste colorant care s a uscat inainte sa il finisati... de fapt nu cred ca ati facut nimic bine.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Subscriu integral la adolf. Principalul avantaj al pavelelor este faptul ca sunt demontabile si reconfigurabile. Nu stii niciodata cand ai nevoie sa tragi o teava pe sub trotuar sau sa il muti cu cativa cm mai incolo, sau de ce nu, chiar in alta parte a curtii. Cu betonul amprentat nu poti face asta niciodata. In plus betonul amprentat nu este altceva decat o imitatie, care imediat dupa ce va trece moda isi va pierde valoarea.

regis
| regis a răspuns:

@anonim - impermeabilitatea este in cele mai multe cazuri un dezavantaj, nu un avantaj. Rezistenta de 5 ori mai mare fata de pavelele NORMALE ma face sa zambesc, nu ar fi normal sa se compare betonul amprentat cu un alt pavaj la acelasi pret? Daca la comparatia asta doar am zambit, cand vine vorba de lacuire ma pufneste rasul. Numai un agent publicitar ar putea prezenta asta ca un avantaj fata de un produs care nu necesita intretinere, aratand ca nou pe toata durata lui de viata happy.
No offense, sunt de acord ca fiecare are avantaje si dezavantaje, ca in final conteaza foarte mult si gusturile, insa argumentele tale ma fac sa cred ca nu esti deloc strain de site-ul la care ai facut referire. Daca ma insel imi cer scuze.

| smaranta explică:

Sincer as opta pentru betonul amprentat din motive estetice nu pentru ca e o moda.Sunt modele care imita f bine pavajele vechi din piatra ceea ce pavelele nu fac.Am vazut cateva foto foarte faine... dar ma mai gandesc.La pret cred ca nu e mare diferenta.Va multumesc pentru raspunsuri.

| adriangabor92 a răspuns:

E rentabil si e la moda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Betonul amprentat este la moda, betonul amprentat este cel mai modern pavaj, betonul amprentat imita foarte bine orice tip de pavele, este mult mai rezistent, este impermeabil, are o durata de viata de aproape 5 ori mai mare decat pavelele normale si poate fi lacuit in fiecare an, deci in fiecare an aveti un pavaj stralucitor cu aspect de NOU. pentru detalii consultati acest site web http://betondecorativ.com/beton-amprentat/ eu am facut si sunt foarte multumit

| amyadam a răspuns:

Eu am lucrat cu baietii http://formiplanim.ro/beton-amprentat-constanta.html insa din cate stiu lucreaza in toata tara, fara costuri suplimentare. Ce sa spun, dupa aproximativ 1 an si jumatate acesta arata la fel de bine, nu s-a luat luciul si este mult mai usor de intretinut decat pavelele clasice...

| popescul a răspuns:

Betonul amprentat este practic un beton turnat peste niste modele, la alegere. E laudat de producatori, ca deh... trebuie sa castige si ei o paine. Dar la capitolul rezistenta in timp, e la fel ca orice pavaj turnat din beton: nu tine la inghet-dezghet si in cativa ani ti se crapa, se macina si te trezesti ca trebuie sa refaci totul. Cea mai buna optiune, daca vrei pavaj din beton, e oferita de pavelele VIBROPRESATE, care sunt produse printr-o tehnica diferita, ce nu foloseste la fel de multa apa in compozitie. Cu astea, poti sa stai linistita ani de zile, chiar daca treci cu masina peste el sau nu, ca o sa te tina mult si bine. Si crede-ma, iti zic din proprie experienta, eu am avut tot pavaj de asta amprentat si m-a tinut 2 ierni pana a inceput sa crape. Acum 4 ani si jumatate mi-am pus de la Elis Pavaje (la ei toate pavelele sunt vibropresate) si arata la fel de bine ca in prima zi, n-a crapat nimic... Morala? Daca vrei sa faci o investitie pe termen lung, uita de beton amprentat!

| IdeiCadouri1 a răspuns:

Exista aici un articol in care au fost incluse pareri despre beton amprentat. Poti vedea avantaje si dezavantaje. https://betonamprentatpretbun.ro/beton-amprentat-pareri-ale-clientilor/

| joni_3804 a răspuns:

Parerea mea este ca betonul amprentat daca se face bine si se pune tot ce este necesar,ma refer la materiale, cum ar fi; betonul sa fie minim de 300, colorantul intaritor de calitate,atentie nu orice colorant rezista la inghet dezghet, fibra, rasina si lac.Toate acestea se fac de meseriasi care stiu cum se pun si cand se pun.Imi pare rau sa spun asta dar ai o gramada de meseriasi care numai meseriasi nu sunt.Eu muncesc in Spania si am facut destul beton amprentat inclusiv fatade amprentate si chiar in zone ale Spaniei unde e frig si ninge si ingheata ca la noi si nu exista nicio problema.Repet,daca se face corect treaba nu ai probleme iar cat despre frumusete este incomparabil cu dalelesi de intretinut il cureti cu furtunul cu apa si-l lacui o data la 2, 3 ani. Daca este facut bine, apa nu are voie sa intre sau sa stea pe beton asa ca nu poate sa inghete.Un salut si inainte de a face cereti garantie firmei.

| codcupon a răspuns:

Gasesti informatii care te pot ajuta pe http://www.betonamprentat365.ro

| AdrianB a răspuns:

Daca se folosesc materiale de calitate nu ar trebui sa fie absolut nici o problema. Problema e cand este executat la nimereala si cu materiale de proasta calitate. Noi lucram cu produse ideal work din Italia si nu am avut probleme absolut deloc pana acum. Aceasta cu conditia sa nu fie spart manual si cu intentie...

| Margulescu_Fane_1983 a răspuns:

Eu am descoperit o folie pentru amprentarea betonului. Se poate utiliza atat pe orizontala, cat si pe verticala. poate fi cumparata de la www.expertbeton.ro

| Enache_Costica_1974 a răspuns:

E foarte fr dar la frig se cojeste tot nu rezista la frig se macina tot

| Nucu_Catalin_1987 a răspuns:

Http://www.pavimentosjordi.com
http://www.pavimentoimpreso.org
pavimento impreso
Beton amprentat locatie Spania la cerere executam lucrari si an Romania