| Laurentziu1234 a întrebat:

Ce stiti despre musculitele de canalizare? Cum scap de ele? Sunt multe in baie la mine si degeaba am folosit aparat cu pastile/cu lichid si spray pentru tantari ca tot nu a mers. Eu cred ca nu au functionat pentru ca nu am luat spray sau aparat special pentru musculitele de canalizare (nici nu am gasit).
Ce ziceti? V-ati mai confruntat cu asa ceva? Va dati seama ca degeaba le tot omor pentru ca apar si apar

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Aceste musculite isi depun ouale pe material organic in descompunere.Asta sugereaza ca undeva exista o teava sau o scurgere infundata, chiar si partial, loc in care cresc larvele.
O noua generatie apare la aproximativ 3 saptamani, deci se inmultesc destul de rapid.

Singura varianta pe care o ai, este sa cureti temeinic tevile si scurgerile cu solutii chimice care sa desfunde, sa curete si sa elimine resturile organice impreuna cu larvele. Dupa aplicarea solutiilor conform instructiunilor, foloseste apa fierbinte din belsug astfel incat sa te asiguri ca orice urma de murdarie si orice ou/larva au fost eliminate.
Spala toata baia temeinic, cu un produs chimic (eu recomand clorul in apa calda, dar stiu ca multi nu il suporta) si lasa sa se aeriseasca.

Vor mai persista acele cateva musculite adult timp de 2-3 saptamani si daca ai curatat totul cum trebuie, ai scapat de ele.

Dupa aceea, incearca macar o data pe luna sa mai cureti tevile si scurgerile cu solutii de desfundat, dar in cantitati mai mici, doar pentru mentenanta.

| Yuoia a răspuns:

Or sa apara mereu indiferent ce cumperi, daca in baia ta nu este curatenie. Igiena este foarte importanta! Apoi, izoleaza tot ca sa nu vina altele din vecini. Nu, sa nu-ti vina idei ca izolarea e suficienta. Au depus oua la tine. Asa ca repet: igiena la sange.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Nu. Cu siguranta nu vor dispare doar pentru ca va fi frig.

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Benzi lipicioase sau caută niște păianjeni.