| colescanicolae a întrebat:

Ce tensiune avem la o priza de curent la220volti,între faza și nul, între faza și impamantare, între impamantare și nul? Mentionez ca priza de pamant este făcută de cei de la Enel și corespunde are4ohmi.Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Powerofrationality a răspuns:

Daca e monofazata este 230 V, (poate varia intre 207 si 254 V). Asta ar fi intre faza si nul si intre faza si impamantare. Ambele sunt 230V

Intre impamantare si nul este zero, sau aproape zero. Ca bornele sunt contectate la acelasi punct.

La o priza trifazata ar fi diferit, ai 400 V, dar nu cred ca e cazul la tine.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intre faza si nul trebuie sa ai 230V, intre faza si impamantare 230V, intre nul si impamantare 0V.
In realitate tensiunea diferă din pacate, dar standard trebuie sa fie 230V, pe sistemul european. 220V era pe normele rusești.
Daca ai protectie diferențială (salva vita), ceea ce eu recomand tuturor si consider ca ar trebui sa devina obligatorie, nu vei putea masura tensiunea intre faza si impamantare, pentru ca va decupla siguranța.

| colescanicolae explică (pentru regis):

Multumesc se raspuns, adevarati profesionisti.

| regis a răspuns (pentru colescanicolae):

Cu drag, dar eu unul nu sunt profesionist, ci absolut amator.

| Koria8219 a răspuns:

între faza și nul, 220 v

între faza și impamintare, 220v

între impamintare și nul 0 v