| sweetys a întrebat:

Ce trebuie facut in cazul in care mai multe proprietati sunt scoase la vanzare fara acordul proprietarilor? Adica am aflat de prin vecini ca pe internet au aparut mai multe anunturi de vanzare a casei mele si a altor doua vecine. Eu nu am vazut anuntul si nici nu il gasesc ca sa vad daca este o gluma proasta, daca cineva a incurcat adresele sau s-a facut o magarie si avem sanse sa ramanem pe drumuri.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca TU esti proprietarul casei, intabulat la CF:
1. Intreaba de la vecinii de la care ai aflat: unde s-au postat pe internet acele anunturi, apoi verifica-le provenienta (cine le-a postat). Mai mult ca sigur vei gasi un numar de telefon sau o adresa de e-mail, de contact.
2. Roaga-ti un apropiat sa contacteze "vanzatorul", sa se dea potential cumparator interesat, sa stabileasca o intalnire cu el, sa vada "casa" si "actele" de proprietate. E bine sa mearga impreuna 2-3 persoane, pentru a fi martori, ca "membrii de familie". TU sa nu fii acolo, poate te va recunoaste!
3. Daca e posibil, sa se inregistreze toate discutiile purtate, respectiv si sa se fotografieze "actele" prezentate de "vanzator".
4. Cu inregistrarile facute in mana si cu un extras de CF recent (se primeste in 2-3 zile lucratoare) depui o plangere la politie si la parchet impotriva "vanzatorul" escroc, care vrea sa vanda casa ta. Te poti constitui parte civila vatamata in cauza si sa ceri despagubiri cat nu ti-i rusine de la escroc!

O cunostinta de a mea a patit asemanator, iar pentru a plati despagubirea pretinsa de el, "vanzatorul" escroc a fost nevoit sa-si vanda casa proprie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te poate da in judecata si pierzi casa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tu gandesti putin? E un anunt, o sa te sune oamenii sa va tocmiti. Ii spui ca este o greseala si ca nu vinzi nimic. Din moment ce actele pe acea proprietate sunt la tine, neputand fi distruse, neputand ajunge in mana altcuiva, cum naiba crezi ca iti poti pierde proprietatea?!

| Iunix a răspuns:

Salut. Stai liniștit, în cel mai rău caz te vei trezii la poartă cu unii care vor să cumpere casa. NU poate să-ți ia nimeni casa, NU te poate da nimeni în judecată, NU pățești absolut nimic, din contră, cel care pune anunțul că vinde o casă care nu-i aparține poate fin sancționat. După logica asta, îți dai seama, ne-am apuca toți să vindem casele vecinilor, e o prostie, nu o să se întâmple nimic, ți-am spus, în cel mai rău caz vei fi deranjat de niște oameni care vor vrea să-ți cumpere casa și tu va trebuii să stai să le explici că un idiot a pus casa ta de vânzare, că unu a făcut o glumă mai proastă decât el etc. Hei, fi atent, găsește respectivul anunț și du-te la poliție, le arăți actele casei ca să dovedești că tu ești proprietar și le arăți anunțul de pe net în care unu vinde o casă care e în proprietatea
ta. Apoi poliție poate cere fără probleme site-ului respectiv să le dea informațiile personale și mai ales adresa IP a celui care a pus anunțul. Cu adresa IP va fi localizat imediat și se va trezi cu poliția la ușă să dea socoteală.

| D3I3 a răspuns:

Iti zic ca nu o sa ramai pe drumuri. Chiar daca acea persoana a pus anuntul si gaseste cumparator, nu o sa o poata vinde, caci nu are actele casei si tu esti propietar. Ca sa vinzi o casa, ai nevoie de permisiunea propietarului, cu semnatura, toate actele sa fie in regula, insa acea persoana n-are nici permisiunea ta, nici semnatura ta si nici acte.

| millar a răspuns:

Nu poate sa iti ia casa ii trebuie actele si cu acordul tau
Afla totusi de la vecini sau cine ti-a zis ca, casa e in vanzare si daca gasesti anuntul poti depune o plangere

| potatodespotatonr12345 a răspuns:

Este imposibil sa te dea in judecata cum a spus Popescu Eugen deoarece daca cine a pus anuntul se ocupa cu asa ceva va cere bani la cumparator ca sa o vanda si el sa fuga dar nu iti face griji pe tru ca nici un om nu cumpara o casa inainte sa mearga sa o bada.
Stai fara griji.
Ar fi bine sa anunti politia deoarece daca si casa vecinilor este pusa de vanzare inseamna ca cineva ii arde de glume proaste sau poate chiar se acupa cu inselatorii se genul asta.
Mai iti zic inca o data stai fara griji.