| aida009 a întrebat:

De o zi am o problema cu centrala. Desi termostatul este setat pe 19 grade, centrala nu se opreste. Acum sunt 22 de grade in crestere. Ce ar trebui sa fac si reparatia este costisitoare?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cat timp merge dupa ce porneste? 40 min, 1 ora?

| gelu1970 a răspuns:

Termostat digital sau din acela tip rotativ? pune unul digital caci are eroare de 0.5 grade. cel rotativ in teorie greseste cel putin 2 grade. in plus centrala opreste in functie de temperatura ce o detecteaza termostatul.

| darrio2007 a răspuns (pentru gelu1970):

Am termostat pe bimetal(rotativ, cum spui tu)dar nu greseste cu 2 grade.Este absurd ce spui.

| gelu1970 a răspuns (pentru darrio2007):

Fara sa-mi lipseasca respectul, ar fi bine sa te pui si sa citesti putin despre termostate si in plus sa intrebi pe cei ce lucreaza in acest domeniu. eu i-am raspuns celei care a intrebat. vad ca e un obicei pe aceasta pagina ca altii sa-ti comenteze raspunsul. e un lucru bun insa de multe ori iti comenteaza un raspuns fara sa gandeasca inainte. nu e cazul tau. insa termostatele clasice au o marja de eroare de pana la 2 grade. sunt persoane autorizate ce au ajuns la concluzia ca inclusiv gresesc mai mult. o zi buna sa ai.

| stlucian a răspuns:

Penru inceput opreste centrala de la butonul general ON/OFF. Termostat defect. Daca este termostat de camera(exterior/ambient)
http://www.termocreativ.ro/......p1200.html (e un ex.)
il cumperi si il poate monta oricine care are cateva cunostinte de electricitate sau pur si simplu se leaga dupa schema pe care o are termostatul. Daca e intern (control din centrala) atunci depinde de tipul/model de centrala si de service/tehnician/depanator. Pentru o suma apropiata mai multe detalii.

| darrio2007 a răspuns (pentru stlucian):

Daca este termostat de camera cum poate fi exterior? La ce te referi cand spui exterior?

| stlucian a răspuns (pentru darrio2007):

Exterior centralei si e scris in peranteze big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru stlucian):

Cand vorbim de ambient este clar ca nu este in centrala.Aida poate nu stie asta.Este clar ca ea vede 19 grade pe ambient(termostat). Instalat in camera.In centrala ce sa vada? Temperatura agentului termic?

| aida009 explică:

Vreo 10 minute

| darrio2007 a răspuns (pentru aida009):

Apoi porneste tot la 10 minute? A umblat cineva la ea? Pare sa fie reglata pe confort.Sa mentina temperatura in agentul termic.Apa din calorifere.

| darrio2007 a răspuns (pentru aida009):

Pai,spuneai ca nu se opreste? Nu inteleg.

| aida009 explică:

Nu umblat nimeni la ea. Dintr-o data s-a intamplat.

| aida009 explică:

Deci, merge continuu vreo 10 minute, se opreste pentru cateva minute si porneste din nou.

| darrio2007 a răspuns (pentru aida009):

Este pe confort.Clar.Schimba pe economic.