| aimullah123 a întrebat:

Cum fac sa omor dracoveniile alea de insecte care put sau macar sa le alung de la mine de acasa ca nu mai scap de ele? Se pun pe haine, pe mobila, pe pereti, peste tot si miros ingrozitor.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Primăria trebuia sa se ocupe in primăvară de deratizarea bucurestiului, nu a facut o ca nu are tanti firea bani, de unde din... asa ca acum s-a umplut bucurestiul de insecte gîndacii care put si buburuze sau bondari, si asta din cauza caldurii de afara, sa numai amintim de tînțari ca au revenit, deci nu ai ce sa le faci ca degeaba omori tu cu sprai 2, sau 3 gîndaci ca toata Romania e plină, trebuie deratizare ca lumea facuta de primarie dar daca nu sunt fonduri.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Gandacul ala e inamicul numărul 1 al meu. Prefer să am un șarpe in casa decât 1 d.aia in camera. Face un zgomot atât de tare si miroasă atât de urât, doamne feri. Pe ultima mi-a scos-o sorumea din casa laughing).

| armiaso a răspuns:

Pui plase la ferestre si nu mai intra, exista si spray anti gandaci dar nu stiu cat de bine isi face efectul pe aceste gaze.

| Ana7807820 a răspuns:

Baga otrava de gandaci la greu sau cheama un deratizator daca treaba "pute"
P.S: Cum arata o insecta din aia?

| aimullah123 explică (pentru Ana7807820):

Plosnita cerealelor

| Vikings1996 a răspuns:

Https://youtu.be/DNjzdH45XT4
Desigur, poți încerca și varianta în care iei cu atenție fiecare „dușman' cu șervețelul de hârtie, îl arunci pe fereastră (sau în vasul de toaletă), sau varianta riscantă, în care pui în funcțiune aspiratorul și tragi fiecare gândac în sac, urmând ca apoi să arunci sacul cât mai departe de nas, pentru că miroase înfiorător.
Cât despre insecticide… îți recomand să renunți la idee, pentru că substanțele chimice par mai degrabă să „îi distreze' pe acești gândaci urât mirositori.