| alondrakiss a întrebat:

Cum pot întreține ghetele pe interior? După ce scot picioarele din ghete, am sosetele murdare...

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate brantul (talpa interioara detasabila) a pantofului.
Amesteca o lingurita de otet alb de mere cu 5 lingurite de apa (pastreaza proportia in caz ca ai nevoie de o cantitate mai mare).
Introdu un buretel de vase (nou, evident) in amestec si stoarce-l pentru a indeparta excesul de solutie. Sterge interiorul pantofilor cu acest amestec apoi pune pantofii la uscat intr-un loc racoros si bine aerisit.
Seara, dupa purtare, presara o lingurita de bicarbonat de sodiu in interiorul pantofilor, agita-i putin pentru a se distribui uniform apoi scutura-i pentru a indeparta excesul. Lasa-i peste noapte sa actioneze si sterge-l usor a doua zi dimineata cu o carpa umeda.
Seara, dupa purtare aplica un spray dezinfectant, din comert iar in timp ce ii incalti, poarta un brant (talpa interioara detasabila) speciala, dezinfectanta.
In ultima instanta poti pune un brant nou. Se poate lipi cu prenandez.Gasesti branturi in mai toate magazinele metalo-chimice, incaltaminte, Lidl, etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai cu spray de picioare in interiorul pantofilor si pe picioare ca transpiri, ce varsta ai?

| Alverto a răspuns:

Fii atent la șosete înainte să le bagi in ghete, sa nu fiie murdare. Și să nu transpiri că altfel ele acumulează apă și apoi se integreze.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alverto):

E fată

| Alverto a răspuns (pentru Alverto):

Scz inegreste* și nu aveam de unde să știu că e fata.

| olga_prunea a răspuns:

Salut!

Asigura-te ca brantul respectiv nu e murdar, il poti scoate, daca se soate si il poti spala. Daca nu se scoate incearca sa il stergi cu ceva umed ca sa vezi daca de la el se murdaresc sosetele sau nu. Sunt anumite sprayuri de intretinere a interiorului incaltamintei. Daca brantul nu se detaseaza, poti lua tu din comert inca unul sa il pui peste ce ai in gheata. Nu uita sa ai sosete de calitate sa nu iti transpire picioarele daca esti o astfel de persoana.