| tigress a întrebat:

Cum pot sa scap o data pentru totdeauna de gandacii de la mine din camera? Nu aduc mancare acolo, fac curat mereu, aerisesc insa apar periodic si sunt cat degetul mare de la mana. Imi este groaznic de scarba de ei si nu stiu ce sa mai fac. Pana acum am dat cu Regent si dispareau dar tot revin si numai la mine in camera.

10 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Mergi la un magazin cu produse pentru distrugerea daunatorilor din agricultura, spune-i vanzatorului despre ce este vorba. Ar trebui sa-ti dea o fiola micuta(nu mai stiu cum se cheama) pe care o dizolvi intr-un litru de apa, pui intr-o sticla de plastic cu dop pulverizator si dai pe jos in camera =atentie= este otravitor fereste-te si tu, fereste si animalutele din casa daca ai. Pastreaza sticla cu ce a mai ramas din continut si repeta operatiunea daca mai vin, eu nu cred...

daniela
| daniela a răspuns:

La pet shop exista o fiola cu solutie impotriva gandacilor de colorado... dizolva fiola in 2 l apa si da bine de tot pe la toate colturile din 2 in 2 saptamani de trei ori... eu asa am scapat. Imi pare rau ca acum nu imi aduc aminte cum se numeste dar cei din magazin sigur stiu despre ce e vorba.

| machupicchu a răspuns:

Regentul este retras de pe piata, a mai ramas doar ROMPARASECT, care se utilizeaza astfel : sticluta respectiva se dilueaza in 2 litri de apa, apoi se pulverizeaza in toata casa pe podele(poti folosi o sticla de cola de 2 litri, cu dopul intepat cu un ac de cusut subtire, inrosit in foc si tinut cu un patent, ca sa nu te arda). Atentie: solutia respectiva nu trebuie sa te atinga, nu poti fuma sau manca in acest timp, casa trebuie sa fie cu geamurile si usile inchise, trebuie sa nu stai (dupa pulverizare) in casa cca.7-8 ore; tot ceea ce inseamna aliment sau ustensile de uz casnic trebuiesc acoperite. Dupa uscare totala, solutia este inofensiva total pentru animale, dar ramane activa pentru gandaci. In cazul in care din greseala ai atins solutia, spala-te cu sapun si multa apa, imediat. Aceasta operatie se repeta dupa 7 zile(perioada de incubatie a oualelor de gandaci ramase) si astfel scapi pentru o perioada de 6-12 luni... apoi reiei dezinsectia... daca mai apar...

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Nu esti singurul care are probleme cu gandacii...de ei n-ai cum sa scapi numai sa dai cu ceva sai omori dar tot vor aparea...la mine in oras nu cred ca e vreun om care sa nu apara un gandac in casa...gandacii astia mari si negrii apar de la subsol... eachtongue

| pisika a răspuns:

Gasesti deparazitantul 'Regent' sub forma de fiola la farmaciile veterinare. Acesta este inofensiv pentru om si animal, dar mortal pentru insectewinking. Il dizolvi in jumatate de litru de apa si pulverizezi sau speli cu mopul camera. Succes! ( chiar are efect, si nu are miros )

| smaranta a răspuns:

Daca stai la bloc sau in camin spune si vecinilor sa faca dezinsectie, altfel te chinui dageaba.Si inca ar fi bine sa faceti de o data toti.

| hândel a răspuns:

Identifica si acopera toate gaurile din apartament/camera, nu lasa nicio fisura ca ei se strecoara inauntru. Foloseste insecticide (Regent) care ii omoara atat pe ei cat si ouale lor. Daca stai in camin, pune silicon pe tocul usii, astfel incat sa nu fie spatiu liber intre toc-usa cand aceasta este inchisa. Eu acum cativa ani in timp ce faceam baie m-am pomenit cu unul in cada, intrase pe la sifonul de prea plin al cazii si din negru s-a facut "rosu" ca mie-mi place apa fierbinte, oricum l-am trimis inapoi la subsol cu liftul dupa ce l-am aruncat in veceu si am tras apa devil

| Irina a răspuns:

Uita-te sa nu vina de la vecini, sa fie vreo gaura pe langa tevi sau ceva de genul asta.

| alma a răspuns:

Vai trebuie sa fie groaznic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate tu esti matca? daca vin numai la tine? tigress cauta toate gaurile pe unde pot veni si da cu spray pentru gandaci.deasemeni lausi exterioare si ferestre cate jumatate de nmetru cel putin intre tine si vecini.succes.a si pe sub parchet plinta si pe jos.pleci o zi de acasa si dai peste tot.prin spate pe la aragaz si frigideretc.