| Andu01 a întrebat:

Îmi las și eu părerea aici, până voi cere ajutorul unui psiholog. Buna! Mă numesc Andra, am 19 ani, locuiesc la țară..nu am vicii, anturaje și încă ceva important, e că lucrez on-line (nu vă gândiți la prostii și fiți atenți are un rol important) și am probleme cu tatăl meu. Vreau sa incep prin a-l descrie și pe el. Este un om calculat, cu capul pe umeri, muncitor, pune suflet, ambițios și un pic chitros, pune foarte mult la saltea. Ne-a realizat pe amândoi copiii și pe mine și pe fratele meu care fratemiu de 23 are mașină, serviciu, pe mine tata m-a întreținut cu bani de liceu, am luat și permisul, a băgat o sumă măricică la oraș. De ținut la mine, a ținut. In fine. Am dus o copilărie frumoasa nu am avut lipsuri. DAR ba da, cel mai mare, MAMA! In fine poveste lunga. Pe scurt mi-am trăit copilăria cu certuri in dormit, in mâncat, in joaca îl auzeam pe el cum o certa, o cicălea la cap. (abia aici încep să vă spun defectele tatălui meu). Știți vorba aia "Mai bine dai o palmă la om decat sa ii faci muzicuță"? E el cicălește. Mai ales când e beat și treaz și beat. Mereu vrea sa mă ridic eu la standardele unei femei mature, să fie toată casa la punct. Deci eu trăiesc cu 2 bărbați în casa, spăl vase, spăl pe jos, fac curat in toată casa cea cu 3 camere, baie, bucătărie, sala. Mă duc afara matur curtea de dude, de frunze etc, prepar la câini mâncare, cam tot ce tine de treburile de femeie, însă nu și cu mâncarea... Nu prea le am, nu a avut cine să mă învețe și plus el, tata nu se da in laturi, mereu aștept să zică el ce mâncare sa facem, ce sa scot de la frigider că nu prea mă bag eu și nici nu știu. Și niciodată nu am zis nu la a nu face ceva. Știu și eu să fac niște mâncăruri, însă nu mă pune el mereu. Ok la ce vreau sa revin. Azi a fost la munca prin sat, mă sună și îmi zice
El: vrei sa faci ceva, mâncare?
* Eu: nu stiu, ce sa fac?
* El: lasă, că vin eu și vedem.
Ajuns acasă obosit cică rupt de foame.
Acestea sunt unele din reproșurile lui:
"Auzi, nici castraveții aia nu i-ai băgat la frigider? Vasele alea stau, da-le drk la o parte sa pun aripile astea la grătar că tu nu făcuși nimic, le speli și de pe tava chiuvetei nu știi să le mai dai? Murdărești o groaza de vase, casa nu știi să o pui la punct, stai toată ziua și noaptea pe telefon, ai făcut alaltăieri o ciorba in scârbă, nesărată nenimic, in loc sa te gândești la mine, să faci, ai 20 de ani fiadr** cu anii tai. Îmi spui tu mie să mă însor? Ia tu și mărita-te! Du-te unde s-a nins și nu s-a prins. Să te ardă focu cu mâncarea de o bagi in tine din mana mea că tu nu ai milă de mine. Ești spurcată, vrei decat să îți iau mașină""
Deci, eu îmi dau silința. Mă împart cu ce pot. Lucrez online și nu mă judecați la ce o sa va spun dar fac bani pe ascuns de ei. Deoarece, ei sunt mai conservatori, strângători. Eu am nevoie de aparat dentar, am doi dinți căzuti cu carii, am hiperhidroza palmara(le-am zis mereu și li se pare o banalitate, nu fac nimic) trebuie să îmi iau telefon și multe altele, ei mă neglijează și tot mă amâna, așa că am inceput eu să îmi fac banii mei și solicită ore întregi de stat câteva ore pentru a ajunge la sume mari, dar pe viitor o sa le spun și să îi ajut și pe ei cu bani. Deci de-aia îmi strigă el că stau pe telefon. Mama de aia a plecat de acasă de langa noi, într-adevăr nici ea nu a fost normala... Dar el întrecea limita, istoria se repetă, acum mă cicălește pe mine. Când eram mică mi-aduc aminte că așa îi zicea și ei că face mâncarea în scârbă. Iar ea se duce in alta camera și plângea, stătea pe căpătâi și lua fiecare gând in parte. Așa și eu. Azi plansei de și acum mă dor ochii în cap, mă doare capul, mă gândesc să plec dar nu o fac nu vreau sa fac ce-a făcut mama sau mi-a trecut și gânduri sinucigașe prin cap. Eu îl ajut, fac tot ce pot, el măcar de mi-ar spune cu vorbă bună. De gătit cum v-am spus nu a avut cine să mă învețe, e greu fara mama, el și o perdea căzută daca o vede mă ia la rost ca soacra. Mai e mult de povestit... Vreau păreri și că sunt lepra nu contează. Dacă vreți partea 2. Să îmi ziceți.

27 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga-te lui Dumnezeu sa iti dea putere si sa iti dea un sot cu care El stie ca ai fi fericita.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla. Din pacate nu poti schimba mentalitatea oamenilor. Cel mai bine ar fi sa iti strangi bani in continuare si sa te muti de acolo. Daca lucrezi ceva in online, care e si cautat, e foate bine, ai putea continua cu asta si dupa ce te muti daca nu ai un program foarte incarcat. In felul asta ai avea timp si pentru facultate, daca iti doresti sa continui studiile. Eu iti sugerez sa nu spui nimic tatalui tau despre mutat pentru ca este foate posibil sa reactioneze foarte urat si violent. Cand esti stapana pe situatia financiara, iti cauti chirie, iti faci bagajul si te muti.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, pari ca esti cam razgaiata, fiindca nu vad nimic iesit din comun sau atat de greu de facut fata de ce face orice femeie care sta acasa: spala, calca, face de mancare, curata curtea, are grija de oratanii. In plus, unele au si copilasi de care au grija.

Apropo, vezi ca sunt sute de site-uri de bucutareala si cum ai acces la internet, poti sa inveti cu usurinta. Uite unul care explica pas cu pas fiecare retea si are chiar inregistrare video:
https://jamilacuisine.ro/

Sunt si eu curioasa, cum scoti tu bani online? Ca nu ai nici o speciliazare, calificare, nimic?
Faci prostitutie virtuala (videochat?
Ter-ai gandit ce repercursiuni vei avea daca afla tatal si fratele tau? Fiindca este doar o chestie de timp pana se afla, ca toti avem rude in straintate care te pot vedea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Violleta2022):

Problema nu e ca nu stie sa gateasca sau sa faca alte treburi prin casa. Problema e ca tatal ei se comporta de parca detine o sclava, dar de asta vad ca nu zici nimic.

| relian a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

laughing tii partea cui? Tipa nici na spius ce face mai exact online,doara a spus ca nu face prostii laughing dar ce poti face online sa cistigi bani,ori faci videochat,ori faci filmulete video care sa aiba vizualizari si sa spui mai iti da aia de pe Google ceva maruntei.

Deci problema aia este cea zis violeta,ce face ea mai exact online laughing restul se pare ca nu prea stie sa faca mai nim ic,asta din spusele ei personal. FAce numai mincaruri naspa,a recunoscut si ea,si sta acasa tot timpul.
Na spus ce scoala are,daca are vreo scoala,ce se pricepe sa faca.
Exact ai citato si tu lucreaza online si fiti atenti are un rol importanta laughing adica ce rol,sa faca bani ca mai tirziu sa fuga de acasa banui,alt rol nu vad. Taicasu nu are nevoie de banii ei,ori sa fie intretinut,asta din spusele ei.
Deci problema este la ea nu la taicasu,a si spus ca maicasa era nitel dusa cu sorcova,ar putea si ea sa fi mostenit ceva.
Netu de pe care ea scrie, vorbeste, etc este platit de taiocasu, telefonul banui tot taicasu il plateste, ca de ar plati ea, ar intreba taicasu de unde are bani.
Deci despre ce desene animate vorbim aici? Auzi la tine o tine tacsu scalava laughing de unde ai mai scosa si asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La 19 ani este ditamai femeia, poate sa invete sa gateasca, ca nimeni nu s-a nascut invatat!
Sta acasa, in loc sa faca altele pe internet, sa caute un site de mancare, nu-i trebuie mai mult de 1-2 ore sa faca 2 feluri de mancare, deci are timp toata ziua sa gateasca, doar vointa sa aiba, ceea ce eu nu are.

Asta i-am spus si eu, sa-si ia valiza si sa plece cu chirie, sa se intertina si sa aiba grija numai de ea, daca nu vrea sa faca asta si pentru taica-su.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru relian):

Bine, mars de aici. Esti primul prostovan pe care il blochez.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Violleta2022):

Hei, ce e cu mentalitatea asta? " fata de ce face orice femeie care sta acasa". Treburile gospodaresti se pot face SI de catre barbati, si de catre femei, nu exista o treaba gospodareasca facuta ANUME pentru femei, decat in mintea romanului primitiv. Curatat curte, calcat, facut de mancare, poate fi facut lejer si de catre un barbat. Orice meserie/treaba/lucru poate fi facut de catre oricine din familie ( la intelegerea lor). Mentalitatea asta cu " e treaba de femeie" e invechita.
"Faci prostitutie virtuala" - ea tocmai a spus ca nu se ocupa cu ce credeti voi ( cred ca era de inteles ca nu se ocupa cu genul asta de job-uri, iar daca se ocupa, ce?, e viata ei, are 19 ani, are tot dreptul).
"Te ai gandit ce repercusiuni..." ce repercusiuni? Ca isi strange bani cum poate, fiind MAJORA/MATURA? incredibil cum gandesc unii...

| Gabriel010 a răspuns (pentru relian):

Fix aceleasi raspunsuri aiurea ce mi le dadeai si mie... a spus ca matura prin curte, da la oratanii, ingrijeste de animale samd, dar vad ca extragi din context cu REA CREDINTA, fix cum faceai si cu mine. Ea are tot dreptul sa faca bani, are 19 ani, e majora. Dar in poporul roman e intemeiat acest misoginism... asta e temelia. nu e iubita mea si nici nu o cunosc, dar mi se pare ca o judecati fiind plini de ura pe ea ( nu stiu de ce), el ca tata i-ar fi putut spune frumos, " hai si ajuta ma putin la ceea ce fac" ca sa fie ca un lucru in doi, sau ar fi putut chiar sa nu o puna la munca, "sa o tina frumoasa", dar nu " fir ai tu a dracu cu anii tai, nu faci ce face o femeie", asta e misoginism pur. Mie mi se pare ca procedeaza prea bland ea.

| Gabriel010 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, nu sunt singurul care a sesizat asta. Asa facea si la intrebarile mele. Are o mentalitate primitiva, si nici nu stie sa scrie corect. Nu stiu cum nu ii vede robotelul TPU greselile gramaticale ca pe mine ma corecteaza si cand scriu abrevieri si/sau prescurtari. Cand i-am zis asta a spus " cine crezi ca sta sa modereze" eu tocmai spusesem "robotel", adica e o moderatie automata, dar probabil el face confuzie si intre robotel si om, sau poate ca nu stie ce e ala un robot, crede ca e tot om. Cum spuneam, primitiv.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel010):

Baitele, esti cam micut sa stii tu ce se intampla cu fata asta. vezi-ti de treburile tale si raspunde acolo unde stii, ca la capitoulul lectii de viata, lasa adultiicu experinta sa vorbeasca!

| relian a răspuns (pentru Gabriel010):

Cu cine te cewrti omule? Stai linistit ca nu se intampla nimic.Vad deja bati tobele pe aici ca eu is primitiv, ca nu stiu ce am zis bla bla.
Deci esti unu de asta roman clocit, exact cum am zis.Cind vezi ca cineva are alta parere,gata deja sari la gitu omului sa-i iei glanda laughing am dat eu epste tine,te-am bruscat cumva,sau ce problema ai?

Ce am comentat este fix parerea mea,unde scrie ca eu trebuie sa fiu de acord sau obligat sa spun ce spui si tu? Sa te exprimi e liber,deci nu mai sintem in perioada aia comunista,dictatoriala unde nu puteai sa iti dai cu presupusu,sa iti spui parerea.

Asa ca nu te mai agita aiurea,faci prea mult praf laughing nu mai jigni pe nimeni,raspunde la intrebare,asta daca vrei,apoi treci mai departe,nu trebuie sa citesti ce scriu eu,ori altcineva pe aici ok?

Invatate sa te porti, nu mai fi primitiv laughing na ca folosesc cuvintele tale acum.
Robotelul modereaza ce sa modereze? Ala corecteaza cuvinte, iar daca este un cuvint ce nul are in program lasa asa, trece mai departe, asta ca idee.
Eu scriu pe stil vechi laughing pentru ca mi se pare ca eszte mai frumos, suna mai corect si mai bine.Nu folosesc sunt suna ca un rahat laughing folosesc sunt cu i din i,scuze dar am tastatura pe engleza,pentru ca nu locuiesc in RO asa ca folosesc mai mult,mda nu stau acu sa explic la toti,plus ca aici,uite alta observatie,te afli la categoria familie si relatii,deci nici pomeneala de categoria gramatica laughing propune astora pe TPU sa bage si categoria asta,iar daca eu intru acolo si comentez ceva si nu este corect,atunci cu mare placere ma poti corecta,poti comenta legat de gramatica,dar si acolo fara sa jignesti, "primitivule " te comporti de parca acum ai fi issit din pestera laughing
Vad te duci si pe la alti utilizatori sa povestesti ca eu am spus si am dres laughing dar ce crezi ca e pe aici mama cu copilul cel papa crocodilu sau ce?
Daca e ceva ce nu iti place, cum am spus treci mai departe, nu trebuie sa citesti tu ce scriu eu, sau scrie administratorilor de pe aici, uite e unu care nu scrie corect,, asta daca te ocupi cu chestii de genul asta.

Te plingi de parca ai avea 3 ani si nu stiu cine tia luat papusa laughing

| Andu01 explică (pentru relian):

E doar o mica parte din ce am povestit. Daca nu cunoști îndeajuns nu te baga. Sigur dvs sunteți tot un bătrân arțăgos de pe timpurile comuniste ce nu pricepe absolut nimic. Încă sunt la liceu, anul viitor termin. Stai liniștit, chestia cu online e o chestie temporara la care îmi strâng câțiva bănuți de o parte. Dar nu asta era problema. Nota 4, stai jos

| Gabriel010 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cati ani ai? De unde stii ca sunt baietel? Mentalitatea ta pare ca este de 70-80 ani, si cu toate astea nu afirm ca ai avea 70-80 ani ( desi e posibil). Mi se pare ireal sa gandeasca atat de primitiv o tanara de 20-40 ani chiar. Spui ca "sunt micut" dar nu stii niciun detaliu despre mine. Asta e tipic mentalitatilor primitive.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Andu01):

E un dobitoc, nici nu stie sa scrie corect gramatical

| Gabriel010 a răspuns (pentru relian):

Textul tau e foarte prost scris si foarte neintelectibil. Ideea e ca trimiti niste mesaje si noi nu putem pricepe ce scrie in acele mesaje. Avem nevoie de traducatori specializati si "cititori" de ganduri pentru a descifra mesajele tale. Serios, NU conteaza gramatica atunci cand textul tau nici nu poate fi citit? Cu greu ne putem da seama daca vorbesti limba romana sau o alta limba. Daca nu iti place gramatica si romana, atunci inventeaza-ti o limba proprie care sa iti fie inteleasa de propria-ti persoana ( si roaga-te sa mai adere si altcineva la ea, ca sa ai cu cine discuta, daca nu, vei discuta singur). Nu realizezi ca toata lumea te ia la misto/jigneste, chiar crezi ca nu ai nicio problema? Si robotelul chiar asta face, modereaza automat un comentariu, dar cred ca nu ai nici sensul acestui cuvant. vad ca esti uluit de folosirea cuvantului "primitiv" de catre mine, cred ca si pe asta l-ai auzit prima oara la mine. Daca scriu cu spatiu un cuvant in loc de cratima, imi pune robotelul automat cratima sa corecteze. Dar la tine, saracul robotel nici nu intelege in ce limba scrii, de aia iti da pace, ca alt motiv nu cred ca exista.
Referitor la caz, si tu, si eu am dreptul la o parere. Am dreptul sa iti atac parerea la fel cum si tu ai dreptul sa-mi ataci parerea. De asta exista rubrica "raspunde" legat de comentariul tau/al meu samd. Altfel nu ar mai fi existat. Iar in opinia mea, ceea ce sustii tu e primitiv.

| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani esti suficient de matura si puternica sa-ti poti lua viata in propriile maini si sa faci ce vrei cu ea.
Ia-ti valiza si pleaca!
Inchiriaza-ti ceva si muta-te singura, traind dupa bunul plac, fara sa te mai plangi de altii!

invata sa gatesti pentru tine si viitoarea ta familie, ca pentru atata lucru nu ai nevoie de mama, ci de bunovointa, ca internet ai, dar vad ca-l folosesti in alte scopuri.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Invata sa gatesti pentru tine si viitoarea ta familie: - si daca ea vrea ca in familia ei, barbatul sa gateasca, unde e problema? Cred ca la 19 ani, in deplinatatea facultatilor ei mintale, poate face orice vrea. Chiar eram curios cati ani ai, gandind, in opinia mea, ca sa nu par jignitor, cel putin demodat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cauta sa scapi de acolo cat mai repede. Te muti intr-o chirie intr-un oras mic, unde e ieftin sa stai.

| 1997onur a răspuns:

Vreau și partea 2 sa înțeleg mult mai bine totul ceva sigur lipsește și sa întâmplă mult mai mult de atâta. Aștept și partea 2 ce sa întâmplat.

| haileewatson a răspuns:

Din pacate pe parinti nu ii poti schimba usor, mai rau iti faci tie daca incerci. Sfatul meu e sa pleci de acasa si sa te muti pe cont propriu

| anonimuIl a răspuns:

Ai 19 ani și e bine să faci cum e mai bine pentru tine.

| anonimuIl a răspuns:

La 19 ani și ca fată ar trebui să te gândești repede dacă să rămâi acolo sau să pleci în altă parte.

| Kiran a răspuns:

Pff. grea decizie sa iei. mereu parintii vor avea altfel de gandire asupra vietii fata de a copiilor, singurul lucru ce poti sa il faci e sa iti faci propria viata. o sa doara, dar ai de ales. ori te supui zilnic la discutii aprinse certandu-te, ori pleci chit ca o sa iti reproseze ca te-a intretinut. tot ce va conta pe lumea asta este persoana la care tii. si nu ma refer la familie. ei vor sa te schimbi cand nici macar nu stii exact ce e cu lumea asta, dar sa te schimbi in ceva ce vrea altul.

| Gândesclarece a răspuns:

Ori trăiești cu ei și îi suporți că n ai ce face, ori te muti. Te sfătuiesc după ce îți pui toate la punct sa l iei și pe fratele tău. Îmi pare rau pentru situația ta, dar sper sa treci cu bine. Be strong fato.

| Gabriel010 a răspuns:

Da, vreau partea a doua.
Btw, chiar nu esti deloc lepra. Cred ca era bine de erai un pic, in opinia mea happy
In fine, mentalitatea asta primitiva a tatalui tau e foarte intalnita in zonele rurale, dar nici in cele urbane nu e foarte rara, suntem in Romania totusi. cred ca esti mai desteapta decat ei, dar asta este, nu iti poti impune inteligenta intr-un mediu in care nu exista asa ceva.

| ClaudiuAX a răspuns:

Cauta ma pe ig wheartreaperw te rog.