| juliedidi a întrebat:

Cum pot scoate mirosul de fum ars din haine? Soba bunicii a luat foc si a ars o parte din casa, mai mult in interior, un pat, un dulap si in restul casei s-a impregnat un miros teribil de ARS! Cum poate sa scoata mirosul din casa, din haine, din paturi? Va rog mult, ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

N-am sa uit niciodata ce i-a spus cineva trecut prin viata sotiei mele cind, dupa incendiul ce a ars toate lucrurile ce le aveam si casa in care statusem pina atunci, a vrut sa salveze ce s-a mai putut salva, si printre acele lucruri era un fotoliu drag ei ce il primise de la elevii ei, care se arsese doar putin la bratele de lemn ale lui: "Mirosul asta de fum te va urmari toata viata!" spunindu-i ca nu are sens sa mai tina acel fotoliu. Sotia mea s-a incapatinat si l-a luat totusi, si si-a facut timp sa il curete, l-a spalat de nu stiu cite ori cu produse profesionale, pina ce a reusit sa scoata mirosul din el. Nu stiu ce sanse ai sa scoti mirosul, nu as vrea sa ti se potriveasca ce a zis acel om, insa iti pot spune ce a folosit sotia mea: produsele "Zoom" si samponul de covoare de la firma Amway, firma ce nu vinde in sistemul clasic, deci nu le vei gasi in magazine sau supermarketuri, ci doar la reprezentanti Amway (in sensul asta sotia mea te poate ajuta caci e reprezentant Amway). Poate ca cu ele vei reusi sa scoti, daca le vei spala de mai multe ori, mirosul acela urit de fum, care pe mine saptamini de zile m-a urmarit din momentul incendiului.

| Mihaela1964 a răspuns:

Paturile ar fi bine sa le bateti bine, aspirati si sterge cu apa cu otet.La fel si lemnaria,inclusiv galeria perdelelor,lustrele, etc; schimbati des apa, adaugati otet.E iarna si e cam greu de varuit, dar macar periati peretii, va avea ceva efect.Hainele trebuie spalate si ele, cele foarte groase sau care nu se spala-duse la curatat. Mirosul iese greu din pereti, numai cu var/lavabila...asta poate in primavara, vedeti voi.Sanatate si spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin spalare cu un detergent parfumat sau la o curatatorie chimica.Mult noroc.

| razvitzi a răspuns:

Cocolino, silan, semana etc. happy

| juliedidi explică (pentru razvitzi):

Altceva in afara de balsam? Este un miros crunt de lemn ars impregnat in toate hainele!

| razvitzi a răspuns (pentru juliedidi):

Daca ai incercat cu balsam si inca persista mirosul... nu vad altceva!

| pisicutzzza a răspuns:

Incearca sa vopsesti. poate mirosul de vosea ajuta...laughing cumpara alte paturi si baga hainele la masina si parfumeazaleeeee raw