| PlayZeeK a întrebat:

Salutari tuturor. am o problema care ma cam framanta de vreo 6-7 ani. Eu am 12 ani. Am trecut in clasa a6a. Parintii mei sunt despartiti din 2002, iar eu prin 2005 am luat parte la o discutie intre parintii mei fata de avocatul mamei mele. Parintii mai s-au despartit pentru ca tatal meu venea mereu acasa beat. mama era batuta. iar eu sa zic foarte sincer pe la 6 ani dormeam la presul usii. Datorita tatalui meu. Nu spun ca este el de vina, de vina este bautura. nu ma refer la o sticla sau doua de bere. el se ducea si cumpara cate 4 sticle de whisky. Eu am ramas in grija mamei doar de frica sa nu ajung iar la viata de acu 6-7 ani. Acum eu stau cu bunicii mei si ei fiind bolnavi. bunicului meu ii creste tensiunea foarte usor. bunica mea este stresata are nervii pana la maxim. intre bunici nu sunt certuri. cu tatal meu nu am mai vorbit la telefon de 3-4 ani nu imi da pensie alimentara. Il vad zi de zi doar in poze si acelea vreo 2-3 poze. Iar acum motivul pentru care am apelat la voi. In momentul de fata incepe scoala iar eu nu am haine. sunt nevoit sa merg cu vreo 3-4 tricouri cu care am mers in clasa a5a.cu o pereche de blugi trebuie sa imi iau adidasi. Unul dintre colegii mei este intr-o situatie financiara buna. parintii lui sunt patroni la un restaurant. Si cand ma vede cu aceleasi haine ma intreaba. Ba dar tu alte haine nu ai? si de aici eu pornesc o cearta de la care se ajunge la o bataie. Cearta incepe deoarece pentru ca eu nu am trait in puf si l-am batut deoarece nu poate sa inteleaga si situatiile altora. Ce pot sa fac sa castig singur banii mei. Va mai spun ca am un prieten si e foarte amarat. Merge la biserica trage clopotul acolo. si scoate cate 15, 20lei pe zi. din banii aceia isi ia el tricouri mancare. El nu are parinti si am apelat la ajutorul bunicilor mei sa il gazduim eu stau in casa unde am stat acu 6-7 ani cu parintii mei este un trai decent acolo avem 2 paturi, televizor eu vin cu laptopul meu acolo si impreuna cautam solutii pentru amundoi. Eu m-am gandit tot asa sa merg cu el la biserica dar este greu pentru 2 sa scoata cate 15-20lei fiecare pe zi. daca ati putea sa imi dati o solutie un loc de munca daca as putea sa ii zic asa. V-as fi recunoscator multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| mimii2 a răspuns:

In primul rand vreau sa zic ca imi pare foarte rau pentru tine.Citind intrebarea ta mi-au venit lacrimile si incercand sa ma pun in situatia ta.In primul rand vreau sa iti spun sa nu il bagi in seama pe acel baiat care te jigneste si iti spune lucruri foarte urate neintelegand situatia ta. Oameni ca ei exista peste tot si tot ce putem face e sa nu ii bagam in seama.NU te lua la bataie cu el pentru ca mai rau faci si el o sa continue asa ca lasa-l sa vorbeasca ca stii cum se zice,, nimanui nu-i place sa vorbeasca singur''...In al doilea rand vreau sa iti spun ca o haina daca e curata si ingrijita o poti purta linistit. la varsta ta nu prea ai unde sa te angajezi sau ceva de genu deci o solutie(parerea mea) ar fi sa te oferi sa ajuti lumea.daca un vecin sau cineva are nevoie de o mana de ajutor sau are de facut un lucru ofera-te sa il ajuti. poate mai castigi ceva. poti vorbi cu preotul de la biserica sa ajuti si tu la ceva acolo ca sunt sigura ca el nu te va refuza.chiar daca nu o sa tragi clopotele ceva tot o sa iti propuna sa faci si chiar merita incercat. Poti vorbii cu bunicii in legatura cu problema hainelor si stiu ca e foarte greu pentru tine dar incearca. Dar de mama ta nu ai dat prea multe detalii. Daca esti apropiat de ea si inca mai tineti legatura incearca sa vorbesti cu ea pentru ca tu esti copilul ei si nimeni nu te poate intelege mai bine decat ea.Iti poti cumpara haine din banii alocatiei le explici bunicilor sau mamei ca ai nevoie.cum am zis sunt sigura ca cineva te va intelege pentru ca si ei au fost elevi si stiu chiar daca pe vremea aceea era altceva...Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut cu nimic ci doar cu niste simple pareri sau sfaturi.Iti doresc tot binele si multa sanatate! daca vrei sa mai vorbim daca ai o problema poti lasa id-ul tau.Pa pa si Doamne ajuta!

8 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Eu ma intreb de unde ai avut bani de laptop daca nu ai bani de un tricou... happy

| LoStEyEs a răspuns (pentru Anca):

Asta ma intreb si eu laughing laughing ma tot gandesc, si gandesc, dar nimic thinking thinking thinking cine i-a dat stupid e un prost care nu a putut sa gandeasca prea departe incat sa-si dee seamawinkinghee hee

| andreea145 a răspuns:

Vreau sa iti spun ca imi pare foarte rau pentru tine si sa stii ca imi vine sa plang cand ma gandesc la situatia ta.deci sa nu pui la suflet ce spune baiatul acela rau. uite si eu am aparat dentar si ochelari.sa nu razi ca nu eu am ales asta.toata lumea cand trec pe strada imi zice salu aragaz cu patru ochi sau proteza dentara, dar eu nu-i bag in seama.asa sa faci si tu.n-are decat sa vorbeasca cat o sal tina gura, caci daca te vede ca nu iti pasa te va lasa in pace pana la urma. legat de bani.ai putea sa vinzi cate ceva vechituri daca ai,sau daca vecinii tai au cumva niste flori si ti le dau le poti vinde sau darui unei persoane mai in varsta, si poate vei primi cate ceva. daca ai chestii de care nu ai nevoie sau daca vecinii tai au cate ceva poti sa deschizi un stand cu acele obiecte la vanzare.mi-e foarte mila de tine sa stii, si as vrea nespus de mult sa vorbim pe mess.id-ul meu este deeacordos2000@yahoo.com.te rog baga-l la prieteni.fie ca bunul Dumnezeu care are griga de toti sa te aiba in paza si sa te binecuvanteze pe tine si pe bunicii tai.

| radutherap a răspuns:

Bagama pe mess radutherap sa vb acolo mai mult

| Larisa211 a răspuns:

Da mata ce face?
Te lasa sa crapi de foame printre clopote?
Si taica-tu?
E prost sau tampit?
Cand te-a facut si-a luat angajamentu' sa aiba grija de tine!
I-a suna-l si tine-i un discurs dala cu injuraturi.
Chiar daca nu rezolva nimic, cred ca te-ar face sa te simti mai bine daca te-ai descarca putin.big grin

| McInnna a răspuns:

Doamne ce viata grea sad nimeni nu merita asa ceva sadimi pare chiar foarte rau eu n-am trecut prin asta si nu doresc la niciun copil sa treaca prin ce ai trecut tu si chiar daca n-am trecut prin asta inteleg ce simti dar nu-ti face griji odata si odata va rasari si soarele pe strada ta :*

| FakeIt a răspuns:

Baga idu asta sa mai vorbim acolo: fakeit_up@yahoo.com

| PlayZeeK explică:

Stephmix iti multumesc pentru timpul acordat si va multumesc tuturor celorlalti.