| RedNightmare a întrebat:

Cum să cresc un pom in stil bonsai? Ieri mi-au venit semintele(le-am comandat de pe joom), poate cineva sa-mi spuna cum se planteaza si cum se ingrijesc semintele?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am vrut, si am cumparat si sarma de-aia cu care modelezi copacelu, si casute mici, cu pietricele, gen sa faci landscape, Ghiveci de-ala intins, pietricele, o gramada de briz briz-uri.
SI nu m-am mai apucat laughing
Sunt clipuri pe net o gramada.
Folosesti o sarma ca sa modelezi pomu, trebuie sa stii de unde sa tai, sunt mai multe chestii. Gasesti pe Youtube oricum.

| RedNightmare explică (pentru anonim_4396):

Dar daca pur simplu il voi lasa sa creasca fara sa ii influențez forma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RedNightmare):

Nu merge asa. O sa creasca aiurea. trebuie sa ii modelezi tu forma, si sa ii gasesti un loc in casa, din care sa nu il mai muti.
Altfe se va usca.
Trebuie modelat cu sarma, la forma pe care o vrei tu, si taiat, dar aici nu ma pricep foarte bine, de unde se taie si cat.
Trebuie sa te uiti pe Youtube, si sa ai si putina imaginatie, si rabdare, ca n-o sa creasca in 2 zile, dureaza procesul.