| Poppina a întrebat:

Cum sa scot mirosul din masina de spalat?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Producatorii recomanda o spalare cu jumatate din cantitatea de detergent la cea mai mare temperatura(95) o data pe luna.Masina insasi face cea mai buna dezinfectare.Asta ar duce si la indepartarea bacteriilor si la cea a mirosurilor.Cum a zis si zazu lasa usa deschisa in restul timpului

2 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Exista otet dezinfectant. Iti recomand sa pui o masina doar cu otet si sa o pui la cea mai inalta temperatura. Dupa aceea o sa miroasa putin ciudat asa ca ar fi bine sa pui o alta masina la aceeasi temperatura fara otet. Mai clateste de vreo doua ori cu solutie de clatit. Dupa aceea, asa cum ti-a recomandat si zazu 1972, lasa usa intredeschisa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa usa intredeschisa, mirosul ramane datorita apei restante din masina de spalat, niciodata apa din masina nu se elimina in totalitate, daca ai dubii foloseste masina fara rufe cu un program cu apa destul de calda si calgon o data pe luna, daca introduci prea multe rufe la o spalare apa care se adauga la clatire nu este indeajuns cantitativ pentru a clati rufele si apa reziduala ramane mai murdara decat de obicei ceea ce duce la un miros neplacut