| JejeDeea a întrebat:

Cum scap de cultura de mure? Am taiat o parte, dar au radacini peste tot.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu le tai, le scoti (smulgi) din pamant, daca vrei sa scapi de ele.
Stiu ca-i munca grea dar nu ai de ales, decat sa platesti pe cineva si sa traga de radacini, smulgand una cate una, pana ies toate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu am mura in gradina. Pana am arat cu plugul tras de cai, aveam doar câteva fire in o parte a grădini. După ce am arat cu tractorul si am mărunțit cu freza s-a răspândit aproape peste tot in gradina si am arabil 20 ari. Eu am renunțat sa mai ar cu tractorul si in porțiunea unde cultiv legume si zarzavaturi sap cu cazmaua si scot toate rădăcinile de mura, de tătăneasă si de susai, le strâng si le usuc. In felul acesta am mai împuținat din aceste buruieni dar nu m-am scăpat de tot. Dar in timp poate o sa reușesc.