| gheorghebianca a întrebat:

Cum se numește fereastra din tavan prin care poți vedea stelele?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fereastra din tavan, care permite iluminarea naturala in casa si poti vedea stelele, se numeste LUMINATOR!

| sierra1 a răspuns:

Ia vezi cum se potrivește stelelor

https://dexonline.ro/definitie/lucarn%C4%83

| mihai69 a răspuns:

Lucarnă; există însă și fereastra de mansardă.

| Salontanul a răspuns (pentru mihai69):

De data asta trebuie sa te contrazic. Ai multe raspunsuri bune. Se numeste luminator acea fereastra in tavan. Lucarna este o deschidere verticala in acoperis.

| relian a răspuns:

Sky light

| mastadont a răspuns:

Luminator. Sunt foarte răspândite prin țările de jos, belgia, Olanda, etc, însă nu prea am văzut case care să aibă așa ceva pe la noi.