| cristina_9881 a întrebat:

Cum se prepara sucul de morcovi?

2 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

1.Timp de preparare:
20 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
2 morcovi
2 mere
2 portocale
2 grefe

Mod de preparare:
Se spala si se curata fructele si morcovi, se taie mai marunt si se baga la storcator.
Sucul rezultat se serveste proaspat sau se da rece.
2. Timp de preparare:
10 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
Sucul proaspat de morcov inbunatateste procesele intracelulare de oxido-reducere. Morcovul este util pentru cei care vor sa slabeasca
deoarece regleaza metabolismului glucidic.Morcovul poseda proprietati antibacteriene si antiseptice. Etc. Am cautat in internet diferite forme de a face sucul de morcov dar mereu avea ceva ca ingredient ce eu nu aveam in acel moment
si am facut unul dupa placul si ideea mea si a iesit foarte bun. si aici va las ingredientele: Pt 2 persoane--4 morcovi ------1 mar----1/2 lamiie-----2 lingurite cu miere de albine si un storcator de fructe.

Mod de preparare:
Morcovii ii razuim, spalam, si ii taiem rondele subtirele.Lamiia o curatam de coaja, o taiem pe jumate si desfacem feliile.Marul al curatam de coaja, ai scoatem simburii si il taiem in 3 sau patru bucati. Acum luam morcovii si ii bagam la storcator, marul si la urma jumatatea de lamiie.In vasul unde avem sucul obtinut adaugam cele doua lingurite cu miere si amestecam bine pana ce se dizolva toata mierea. Punem in cupe sau pahare si servim.
Funda?

| colorsofworld a răspuns:

Cu ajutorul unui storcator de fructe daca ai, daca nu poti incerca sa il dai pe o razatoare, pui morcovul ras intr-o strecuratoare marunta, sau o bucata de tifon si storci cat mai bine, de preferat e sa il consumi imediat simplu, fara zahar sau impreuna cu sucul altor fructe: mar portocala, lamaie, sau legume precum sfecla, varza, etc.