| alizeu11 a întrebat:

Cum se scoate o tigla sau mai multe de pe un acoperis! Nu vor sa iasa, exista riscul de a rupe altele! Am incercat in toate moduriile! Pot sa fie batute in cuie?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Putin probabil sa fie bătute in cuie. Dac vrei sa scoți o țiglă, o tragi prin pod, in sus, in timp ce cu cealaltă mana ridici ușor țigla alăturată, care se sprijină pe ea. Daca vrei sa decopertezi intreg acoperișul, începi din exterior, din partea stânga sus.

| VStoia a răspuns (pentru regis):

Unii mesteri bateau cuie in tigla din loc in loc.

| regis a răspuns (pentru VStoia):

Nu contest. Am văzut si la modelele mai noi ca au gaura pentru cui, insa eu unul nu am auzit pana acum pe nimeni sa le prindă in cuie. De aceea nu am exclus varianta, am spus doar ca e puțin probabil.

| alizeu11 explică (pentru VStoia):

Da asa este, marginea de jos obligatoriu! Am reusit pana la urma. Cu proptele in fiecare tigla si lovituri usoare de ciocan!

| alizeu11 explică (pentru regis):

Nu am acces! Le-am scos in alt mod! Merci oricum!

| darrio2007 a răspuns:

Da. In mod normal au cuie. Incepe din partea de sus, nu de jos.