| anonim_4396 a întrebat:

Daca am o casa batranesca la tara pe care nu as demola-o pentru ca va costa foarte mult,plus ca trebuie sa trag din nou curentul si etc.Dar nici nu as vrea sa o pastrez asa,pentru ca nu imi place din ce este facuta (e si veche, plus ca au murit cineva acolo si as vrea sa schimb tot).
Cum as putea sa procedez?
Am inteles de la cineva ca daca as demonta ce se poate demonta asa, dupa sa ridic alti pereti roata alora...Da nu am prea inteles cum se face asta.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca te sperie costul demolării si al branșamentului la curent, nu te apuca de construit. Foarte serios vorbesc.

| untu a răspuns:

Ce sa mai demontezi sau sa demolezi? mai bine chemati un arhitect, si un inginer -constructor sa vina si sa vada ce e de facut si iti va spune ce materiale ar trebui sa cumperi pentru o asemenea reparatii!

| Țoglă a răspuns:

Las-o să cadă, fă-o ștălog și nu te chinui cu reabilitarea că te va costa mai mult decât demolarea+fundația.

| marinaru777 a răspuns:

Daca a murit cineva terenul e acelasi indiferent de cum arata casa.ori vinzi ori o slujba ceva

| untu a răspuns (pentru marinaru777):

Casa batraneasca nu se vinde niciodata!

| Lucian2473 a răspuns:

Nu demoleci nimic. O modernizezi, aa se numeste. Asta implicam ju daramarea peretilor ci lipiturii cu pamant si var.
Mai exact gletuiesti peretii, pui gresie si faianta. Faci o baie alaturi. Modernizezi bucataria, schimbi ferestele vechi cu termopane etc etc. Asta a vrut sa spuna prin demontarea peretilor. Sa dai jos lipitura de pe pereti si sa gletuiesti.
Dupa ce ai terminat asta si vezi ca totul este frumos parca mai uiti ca a murit cineva in ea, nu? Ei! Mai chemi un popa sa o resfinteasca, faci si un chef baban o seara sau doua si gata cu mortul.