| dydy22 a întrebat:

Salutare tuturor am si eu o problema : am o casa veche si unrmeaza sa imi fac alta casa langa cea veche si vreau sa mut contoarul de la casa veche pentru a o demola si vreau sa fac ca un panou de control electric, trebuie sa platesc ceva daca vin cei de la enel?

8 răspunsuri:
| dydy22 explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. lin2012 stii cumva cam cat m-ar costa?

| LIN2010 a răspuns (pentru dydy22):

Pretul exact se pote afa doar de la furnizorul dumneavastra de energie electrica, respectiv ENEL.Eu lucrez la un alt furnizor, respectiv ELECTRICA Transilvania Sud, si pretul este maxim 1500 RON(cu TVA) la un bransament monofazat, fara stalp intermadiar(adica sa nu fie nevoie de inca un stalp intre retea si casa). Acest pret se refera strict la bransament(de la retea pana la contor inclusiv), pentu instalatie electrica din noua locuinta se va negocia pretul cu firma (sau electricianul autorizat)care va face acea lucrare.Respecte

| danya07 a răspuns (pentru dydy22):

Dupa ce afli exact care este suma, adica dupa ce vorbesti cu cei de la ENEL, te-as ruga daca vrei sa scrii si aici rezultatul, chiar sunt curioasa.

| unknownn a răspuns:

Tai cu flexu ca daca dai cu barosu cade de sus

| LIN2010 a răspuns:

Nu este chiar asa de speriat(35-45 de milioane costa un bransament nou trifazat),in primul rand trebuie depusa o cerere la ENEL pentru debransare de la retea,apoi trebuie sa gasesti o firma autorizata(agreata de ENEL)care sa-ti faca lucrarea(mutarea bransamentului si implicit a contorului electric, respectand normativele in vigoare), rezultand o forma de organizare de santier, pana la terminarea constructiei noi. Dupa aceasta este nevoie de un proiect al instalatiei electrice de utilizare(instalatia din noua casa) eliberat tot de o firma autorizata(de preferinta aceeasi care face lucrarea de bransament)si impreuna cu documentatia pentru noul bransament (eliberata de firma autorizata) se depune la ENEL, si cu o cerere de reconectare la retea ...se rezolva probema dvs.Succes

| danya07 a răspuns (pentru LIN2010):

Este corect ce ati spus dumneavoastra LIN2010, doar ca eu nu am stiut sa explic chiar asa in detaliu, eu l-am intrebat pe tatal meu care lucreaza in domeniu, deci eu am spus asa in mare.

| danya07 a răspuns:

Iti trebuie o groaza de treburi inainte de a muta contoarul, prima data trebuie o cerere depusa la cei de la Enel, apoi multe acte si bani in jur de 35-45 milioane.

| claudiu555 a răspuns:

Da fara debransare, doar sa muti dintr.un loc in altul, cat costa?