| paktpu a întrebat:

Daca masculul de betta are o gaurica mica in aripioara de pe spate si pare cam uscata, isi va reveni? Poate sa moara?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna ziua! Nu iti face griji betta sunt pesti rezistenti.Nu va muri in nici un caz.Isi va reveni in 2-3 zile. Daca exemplarul este batran s-ar putea sa nu isi mai refaca aripioara avariata, dar nu il va afecta cu nimic, asa ca nu te teme. Funda!

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Da e batran, are niste gaurele dar e la fel de activ. Multumesc pentru raspuns.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru paktpu):

Ma bucur ca am fost de ajutor. Daca zici ca este varstnic iti dau un pont:Tine-l la o coloana a apei din acvariu mai mica de 15-20 cm sa poata sa iasa des la suprafata sa respire si monteaza-i un mic filtru. Daca ii asiguri o hrana si conditii bune poate sa traiasca 5-6 ani, dar de obicei nu depasec 2-3 ani.

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Acum il tin itrun recipent de plastic si coloana de apa e vreo 8-10 cm dar in decembrie, anul asta ii facem un acvariu compartimentat, am 2 femele si 2 masculi.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru paktpu):

Da,este buna ideea cu compartimentele sa nu ii tii in acelasi acvariu ca se vor bate pana la moarte, sunt foarte agresivi cu aceeasi specie.Nici femelele sa nu le tii cu masculii, desi nu sunt la fel de agresive tot vor aparea probleme.Recipientul nu este bun, grabeste-te cu acvariul ca nu costa mult la marimea asta pentru betta. Pune-i o pompa de aer macar in acel recipient.

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Masculii ii tin separat si cele doua femele impreuna.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru paktpu):

Este bine cum ii tii acum. Daca vrei un pont betta prefera ca hrana granulele si hrana vie, fulgii ii cam displac, dar sunt buni si ei.Succes cu bettanii, si sa le faci acvariu.Bafta!

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Le dau granule, la noi in oras gasesc doar un tip de granule, ai facebook sa vorbim?

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Le dau granule, ai cont pe facebook sa vorbim acolo?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce varsta are. Daca este inca mic, tinerel, este foarte posibil sa isi revina, dar daca e deja trecut de o varsta, atunci nu ii va mai reveni aripioara. Indiferent ce varsta are, nu ii va afecta sanatatea, deci poti sta linistita, ca nu va muri.

O zi placuta iti doresc!

| paktpu explică:

Cu granule ii hranesc, ai cont pe facebook, daca ai vrea sa vorbim, eu am raulgavra@gmail.com

| Doctorfishadi a răspuns (pentru paktpu):

Cont de facebook nu mai am, dar ma poti contacta prin e-mail, adesa mea de mess este adrian.adrian688@yahoo.com