| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa inlocuiesc aragazul cu un cuptor electric trebuie sa anulez teava respectiva de gaz? Trebuie sa sun la EON sau imi poate spune cineva care este procedura?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa anulez teava respectiva de gaz? Trebuie sa sun la EON" - corect, ei o deconectează, sigilează etc.

| Paula2018 a răspuns (pentru sierra1):

Si oare am nevoie de proiectul de la gaz? Ne-am mutat de ceva timp, sper sa am pe undeva hartiile. Stii cumva apfoximativ un cost? Nu stiu la ce sa ma astept...

| sierra1 a răspuns (pentru Paula2018):

La deconectare nu-ți trebuie.
prețul e de la caz la caz

totuși, eu aș păstra gazul pentru plită (cam scump la curent chiar dacă e cu inducție)

| sierra1 a răspuns:

N-ai de ce, cu plăcere!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu vrei să anulezi contractul de furnizare a gazelor, nu ai nicio treabă nici cu EOn, nici cu nimeni.
Pe țeava de gaz pui doi robineți pe care îi închizi, la capăt pui un dop (filetat, special) pe care îl strângi bine (mă rog, e de preferat ca asta să fie făcută de un instalator calificat totuși), și aia e.

| Paula2018 a răspuns (pentru mihai69):

Sotul meu a zis sa chemam instalatorul care ne-a m-ai ajutat in trecut la probleme de genul. Si asta nu stiam daca e necesar sa fie de la EON cu proiect, sau poate rezolva altcineva. Clar nu ma apuc eu, vreau sa fie safe, da nu stiam cum e cu proiectul ala.