Întrebare recomandată | stefanst2312 a întrebat:

De cateva zile ma tot trezesc in camera cu gandaci. Ce solutii recomandati? Momentan am zis sa le acopar gaurile de la tevile de calorifer cu niste spuma poliuretanica iar anumite locuri din bagheta de la parchet cu silicon.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Recomand sa faci o dezinsectie in camera ta, cu produse din comert, dai si pleci 1 zi de acasa :)
sau recurci la o firma terta dar costurile vor fi putin mai mari, acestia pot sa iti faca in toata casa

model de societate care se ocupa cu asta https://www.derapred.ro/dezinsectie/

| stefanst2312 explică (pentru Simpatic):

La o firma nu stiu daca s-ar merita momentan sa apelez la o firma. In ideea ca, stand la parter, pana nu face deratizare la subsol nu cred ca o sa scap de ei. Am sa acopar gaurile cu spuma si am sa dau cu un spray - insecticid. Ei nu is multi. Imi apare 1 pe noapte cam asa.

| J0B0MAT a răspuns:

Soluția cea mai bună este dezinsecția la subsol.Dat cu spray-uri și altele la tine în casă este o soluție de moment, va trebui să tot repeți asta.
Bine este să astupi pe unde sunt găuri, pe la parchet, peste tot.Este bun și pistolul cu silicon pentru asta.
Eu am observat că mulți vin pe la ghiuvete, scurgeri, deci e bine să astupi și astea cu dopuri ceva cât mai des, mai ales noaptea.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Regent si Taifun sunt probate si dau rezultate bune, cel putin pentru o perioadă.
Dizolvi intr o sticla cu pulverizator si dai pe margini si unde consideri.

| stefanst2312 explică (pentru ioana748):

Am luat de la homevo, o seringa cu un insecticid. Am vazut review uri cum ca da randamente. Acum nu stiu exact, adica merge sa dau in dormitor? In ideea de intoxicatie/ inhalare.

| ioana748 a răspuns (pentru stefanst2312):

Da,este ok, dati pe margini.
Acum oricum putem sta cu geamul deschis in timpul zilei, se aerisește.
Sa dati si pe marginea ferestrei.

| LisaJulie a răspuns:

Și eu sunt cam la fel, cred ca toată lumea care sta la casa pățește așa! Recomand o firma de curăție bună dar mai întâi cumpără cât mai multe produse împotriva gândacilor și încearcă-le! Dacă asta nu merge cheamă o firma de dezinsecție