| andrei8888p a întrebat:

De ce aerul conditionat nu da aer rece? Este setat pe temperatura 17, dar parca da prea putin aer rece si mai mult vânt si este setat si pe funcția turbo, pe funcția simpla nu da pic de aer rece, dar tin sa menționez ca in camera nu este cald si este rece(poate este cauzat de asta si am pornit doar sa fac un test), ce este de facut?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai daca in camera este rece, de ce ai vrea ca aerul condiționat sa mai dea rece? El sufla rece cat timp temperatura este mai mare de 17 grade, in momentul in care temperatura din camera atinge pragul de 17 grade, compresorul se opreste si ramane in functiune doar ventilatorul, recirculand aerul din incapere.

| dullcat a răspuns:

Aerul conditionat e de fapt acelasi aer plin de impuritati, alergeni etc. recirculat in incapere.Cauta sa vezi daca nu e stricat, iar daca e si nu merge repara, poate nu ar strica sa iei in considerare sa renunti la el.

| andrei8888p explică (pentru dullcat):

Acela e ventilator, aerul conditionat nu învârte aerul din camera si da aer rece din unitatea externa

| dullcat a răspuns (pentru andrei8888p):

Imi pare rau, nu e asa.Aerul conditionat nu aduce aer rece de afara ci realizeaza procesul de refrigerare.Caldura din aerul interior este scoasa afara, unitatea eliberand acelasi aer inapoi in interior, doar ca mai rece.

https://www.frigoexperts.ro/functionare-aparat-aer-conditionat.html

https://www.frigomac.ro/......ionat.html

| relian a răspuns:

La 17 grade tremuri destul de bine. laughing Nu da rece pentru ca temperatura setata de tine este atinsa, asa ca ala ce rece sa mai bage.
Daca ai aparat converter, la un mom dat ala nu prea mai baga rece, doar asa f f putin sa iti mentina acea temperatura setata de tine.

Daca aparatul nu-i convertor si aerul nu prea este rece, ar fi pentru ca aparatul de afara sa nu functioneze din diferite motive. Poate fi f murdar, ceea ce face ca presiunea si tem sa creasca f mult, iar switchul de prersiune sal scoata din functie.

Ar putea sa fie low in refrigerant, adica sa fi pierdut freon, cam astea ar fi cauzele
Aparatul din interior nu este murdar, filtrele is bune, asta daca spui ca baga aer, cum spuiu tu mult vint laughing aia arata ca radiatorul din interior este curat, cas filtrele is curate, ca nu-i inghetat etc.

Ce este de facut? Daca ai pus termostatu pe 17 grade, verifica prima data daca in incapere is 17 grade. Daca nu-s 17 grade cit ai setat tu, atunci verifici daca aparatul de afara functioneaza, daca este curat, de freon nu ai cum, nici nu stiu cum verirfica aia asa ceva, mai ales la bolucri unde le instaleaza afara pe perete laughing cum ajungi la acel aparat sa poti repara ceva, nu mai zic sa cureti?

Multe aparate ce le au oamenii is schimbate degeaba laughing omu spune nu mai merge, vine ala gata pune altul laughing dar poate ca ala de agfara este tapan de murdar si normal ca nu mai functioneaza bine, uneori cum am spus deloc, se opreste.

Aparatele astea de AC trebuiesc si ele intretinute, asa la ceva timp se curata, nu doara ala din interior sa cureti filtrele, mai mult ar trebuie curatat ala de afara, plus verificat, dar cum, cand el este atirnat pe perete afara si nu ai acces la el.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Filtrul înfundat! Deschide capacul frontal de la unitatea din interiorul camerei, scoate filtrul, scutură bine, folosește un suflători ca să scoți tot praful, apoi montează la loc totul și s-a rezolvat problema!
Nu ști cum se procedează, cheamă firma care l-a montat.

| Lrs2015 a răspuns:

Vezi sa fie pe modul "cool"...