| AdrianWSS a întrebat:

Deci, am un vecin care tot imi aduce la cunostinta reclamatii false ca eu as da muzica foarte tare, cand de fapt abia daca pot auzi dintr-o camera in alta, adica o dau in limita bunului simt si nu mai zic ca o fac foarte rar ascult si eu muzica ca orice om cand am niste musafiri nu facem galagie (adica nu urlam sau ceva de genul)
Reclamatii false de la acelasi vecin care e sub mine ceilalti de vizavi nu imi zic nimic mereu ca cica mut mobile ba chiar ca o mut la ora 23:00 si tot asa si tin sa precizez ca respect intervalul orelor impuse de lege, concluzia ar fi ca pana in ora de 22:00 opresc tot...ma tot bate la cap cu reclamatii false.
Intrebarea mea e cum pot sa imi apar "pielea" ce dovada sa le dau la politisti daca ar fi vreodata nevoia de asa ceva! Cred ca singura cauza a acestor evenimente este ca eu sunt chirias..si pur si simplu nu ma suporta acea persoana...mereu salut politicos si in schimb tot primesc amenintari si reclamatii false

Răspuns Câştigător
| TeodorL a răspuns:

Si eu am avut probleme de genul si dadeam drumu la muzica in special cand faceam curat in apartament si mai ales in orele in care iti este permis. Si ma trezeam cu o baba de langa mine la usa, ma injura si imi spunea ca e bolnava si ca nu vrea sa auda nimic toata ziua. Eu inteleg pana in momentul in care te vad toata ziua pe strada, cu tigara in mana, cafea...
Eu unul am renuntat la muzica pentru ca nu am vrut scandal, dar unii exagereaza.
pietrean cred ca esti unul dintre frustratii cu idei comuniste care vin cu texte "APARTAMENTUL ESTE PENTRU LOCUIT, NU ESTE DISCOTECA!". Daca platesc pentru un lucru fac ce vreau, este dreptul meu. De asta s-au dat orele de odihna ca sa ii impace si pe ceilalti, in rest mie mi se pare ok sa pot asculta muizca.

10 răspunsuri:
| DiamondShine a răspuns:

Daca nu se aud zgomote cand vine politia la tine la usa e singura ta arma.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca e adevarat ce spui, politia nu poate lua nici o masura, decat in cazul in care sunt solicitati de vecin in timpul galagiei, sau daca reclamatia e sustinuta si de alti vecini.

| pietrean a răspuns:

In momentul cand locuiesti intr-un bloc, trebuie sa respecti linistea celorlalti locatari, fie zi, fie noapte. Daca asculti muzica, sau emisiuni la tv, nu este obligat si vecinul sa asculte ceea ce vrei tu.Fiind chirias, poate apartamentul nu este mobilat mai mult, ca sa mai estompeze din zgomot.In momentul cand asculti o muzica, stai in camera respectiva, nu ar trebui sa stai in alta camera si de acolo s-o auzi.Basul,care acompaniaza muzica se aude mai tare decat melodia in sine.
Politistilor nu prea ai ce "dovada"sa le dai, odata ce aud si ei muzica ce rasuna din apartamentul tau, sau aud zgomotul si in apartamentul vecinului.
Politistii pot sa-ti dea amenda, cf legii 61, pentru tulburarea linistii publice, iar ca martor poate fi chiar vecinul.Se ajunge chiar si la judecata, in momentul cand nu vrei sa platesti amenda.
Mai ales ca esti chirias, probabil nu prea iti pasa de vecini si cauti sa-ti fie doar bine.Gandeste-te,daca tie ti-ar place sa fii deranjat cu ceva cand vrei sa te odihnesti, cand vrei sa citesti ceva in linistea aprtamentului tau.Cum te-ai simti,cand ti-ar bate boxele in cap? Asta e la bloc:suporti zgomotul dela o masina de spalat, zgomotul de la o reparatie, zgomotul liftului, zgomotul unei certi intre soti, dar toate astea nu se intampla mereu si nu mult timp.
Intre orele 22-8 si 13-14, legea 61prevede, ca nu se admit zgomote, larma, muzica(poti citi legea 61/1991, cautand pe GOOGLE).
Daca mai stai si ilegal in apartament(adica nu ai contract de ichiriere,inregistrat la Finante),poate sa o pateasca si proprietarul,iar tu trebuie sa ai mutatia la acea adresa,deci poti sa platesti si tu amenda,pentru acest lucru,pe langa amenda de tulburare a linistii publice.
Daca spui ca esti politicos,ca ii saluti,atunci comportate si politicos,nederanjand vecinii. APARTAMENTUL ESTE PENTRU LOCUIT,NU ESTE DISCOTECA!
Asculta si tu muzica la un volum mai mic,nu mai permite prietenilor,daca ii inviti la tine,sa tipe,sa cante cu voce ridicata,sa strige dintr-o camera in alta si o sa vezi ca nici vecinul nu mai are nimic cu tine,mai ales, ca spui, ca te porti politicos cu ei.
Si iti da niste sfaturi, o persoana, care sta la bloc, are vecini si chiriasi.Si te sfatuieste de bine!

| AdrianWSS explică (pentru pietrean):

Mi-ai citit macar postul in intregime unde am specificat anumite chestii? Iti inteleg, raspunsul dat, dar nu ai inteles ca e ai dus-o in extrem problema care ti-am explicat-o in postarea de mai sus, asta nu inseamna ca daca sunt un chirias(cu acte in regula) nu am drepturi ce ar trebui? Când intru in apartament sa merg tiptil, sa nu ascult un colind sa nu-mi spal hainele? Am ascultat muzica de aproximativ 4 ori in decursul a 4 luni ceea ce zic ca e chiar ok si in ---limite normale---. Alte raspunsuri va rog... (oricum multumesc de raspunsul tau -pietrean)

| pietrean a răspuns (pentru AdrianWSS):

"Chestiile" acelea daca au deranjat vecinul, pot fi sanctionate de catre Politie, daca se adeveresc. Daca nu se adeveresc si vecinul reclama la Politie degeaba, poate fi el amendat.Simplu!
Citeste incet si reflecteaza la tot ce ti-am raspuns.Se pare ca nu ai citit chiar atent.
O zi buna tie, dar mai ales da-le o sansa si vecinilor sa aiba!

| Mihaela1964 a răspuns:

Vorbeste cu proprietarul, spune-i ca nu mai suporti sicanele si ca vrei sa te muti.N-ai ce pierde si mi se pare normal ca proprietarul sa medieze astfel de conflicte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ceilalti vecini te pot salva, trebuie sa te sustina in ceea ce zici

| claudytza01 a răspuns:

In caz de politie, iti poti pune vecinii de langa sa marturiseasca ca nu e nimic adv din acuzatiile aduse de akel om invidios

| bbu2005 a răspuns:

Cánd sunt plecáti de ácásá mergi si umpli gáurá de lá iálá cu superglue

| Calin_Florea_1985 a răspuns:

Si eu am problema asta, ascult exact cum zici tu, foarte rar, maxim o ora pe zi, seara dupa 6:30. Vin la usa si in weekend, cica la ora cand lumea se odihneste la 3 dupa masa. Au zis ca daca mai deranjez, o sa cheme politia, le-am explicat ca sunt in termenii legii, nu vor sa inteleaga.

Sincer eu imi mentin tabieturile, nu ascult nici manele, nici rock sa zic ca e muzica deranjanta sau extreme.

sa cheme politia, nu au cum sa dovedeasca nici vecinii, nici eu, ca ascult intr-un fel sau altul, sub nici o forma.

Si daca e sa fie mai multi vecini care comenteaza, tot aia e, nu poate nimeni sa dovedeasca nimic, poti sa le arati la politisti cum asculti tu, fi corect. si daca ei considera ca asculti prea tare, asta bineintele, mergand la vecini si ascultand acolo muzica ta, atunci, rogi sa te lase de data asta, si nu mai asculti tare, ca nu prea ai ce face sincer, poate izolatie fonica.