| katilina a întrebat:

Dragilor!

Am o planta si ceva ii mananca frunzele. Am verificat pamantul, planta si nu am gasit nimic sa zic ca e de la vreun tip de gandacel. Ce altceva ar putea fi? Nu se vede nimic pe planta sau in pamant.

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista acarieni care se hrănesc cu sucul frunzelor. Ei pot fi văzuți pe dosul frunzelor. Mai pot fi si paiangeni care se hrănesc cu frunze. Aceștia foarte greu pot fi văzuți pentru ca atunci când vad omul ei părăsesc floarea înainte de a fi văzuți. Eu am pățit cu leandrul. Si fiindcă nu pot sa ii tratez cu chimicale fiindcă sunt alergica, am renunțat la leandru.

| Ioana_9918 a răspuns:

Ar trebui s aii schimbi oricum pamantul si sa cumperi un spray special pentru insecte (gasesti la magazinele specializate).
In functie de ce planta este, poti sa cauti sa vezi daca ceea ce se intampla nu este o boala a plantei respective.