| andrei1386 a întrebat:

E mai convenabil sa sa construiesc eu o casa sau să cumpăr una gata făcută.

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Cand o construiesti tu sa te astepti ca aproape un an ai de umblat cu acte si dupa acte, nu stiu cate ai puse la punct dar crede-ma ca vei dori sa cedezi. Si sa fi cu ochii pe muncitori, oricum te vei intinde o perioada de timp, banii se vor termina destul de repede si vei amana exteriorul, garajul, etc... Avantajul este ca o faci exact cum doresti si din ce materiale doresti.
Cumparata de-a gata economisesti o multime de timp, apoi o poti renova cum doresti, daca ai rabdare sa umbli, sa cauti, sa vizitezi, poti gasi ceva ce nu necesita multe renovari. Dar banuiesc ca vei locui in acea casa pe viata, deci merita efortul de-a investi in ceva de calitate si sa o pui la punct de la inceput.
Pana la urma mici reparatii, ajustari sau modificari pana si intr-un apartament trebuie sa faci periodic ca nu poti sta cu pereti crepati, usi scorjite, zugraveala de 15 ani, etc.

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cumperi. Cei care iti fac tie casa sunt aceeasi cu cei care au facut-o si pe aia de cumparat. La preturile de azi te rupe sa te apuci de construit, dureaza si la urma ai o multime de suparati de tot felul adunate si consum fizic si psihic. Cei care vand vor sa scape de ele ca nu fac fata la cheltuieli si se muta la bloc. Cei care spun ca ti-o faci cum vrei tu nu prea stiu ce vorbesc, f multi dupa ce o termina ( in afara ca o termina cu greu / uneori n-o termina ca nu mai au bani ) se apuca de modificat, imbunatatit, etc. Eu le-am facut garduri, scari, balustrade, porti, copertine de terase, gratii, cabane de gradina, banci, leagane, rigole, usi de garaje/beci si subsoluri in ultimii 25 de ani, dupa terminarea constructiilor la unii chiar ani la rand dupa. Stiu ceva sau nu stiu?

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan2304 a răspuns:

Am pus si eu aceasta intrebare si cel mai vine este sa o faci tu adica daca nua r fi mai efyin atunci nu at exista firms de constructii firma Gen construieste casa cu 80.000 $ si mai pune 20.000$ in plus sa aiba un profit si este mai putina bataie de cap dupa ce o construiesti asa casa cumparata poate aces probleme

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Eu îți recomand să ți-o construiesti tu.Nu că ar fi mai convenabil, dar ți-o poți face cum vrei tu.