| Dragotta a întrebat:

Cum ies mai ieftin? Sa construiesc o casa sau sa cumpar o casa.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normal si logic este ca atunci cand construiesti o casa, sa iesi mai ieftin decat cumparand-o de-a gata, altfel nimeni nu ar mai construi case pentru vanzare.
Insa o garantie nu ai, multe firme construiesc case pentru o marja de profit acceptabila, cu materiale ieftine, castigand din cantitate, atat la vanzare cat si la achizitia materialelor. Discounturile obtinute la achizitia materialelor pot ajunge la sume impresionante, chiar si 40% din pretul afisat.
In plus, atunci cand construiesti singur, poti avea pierderi insemnate, pe de o parte din nepricepere, pe de alta parte din nehotarare. Legat de nepricepere, am vazut fundatii masurate gresit, la care a trebuit returnat unul din pereti, am vazut tavane care s-au lasat in urma decofrarii, scari pe care nu puteai urca din cauza acoperisului, instalatii de incalzire incorporate in pereti si complet nefunctionale, care practic au ramas ingropate acolo. In privinta nehotararii, am vazut oameni care au pus parchet, apoi dupa nici o saptamana l-au scos si au pus gresie, ca in final sa se razgandeasca si sa puna din nou parchet peste, altii care au spus ca nu au nevoie de izolatie, iar la 6 luni dupa ce au terminat finisajul exterior au imbracat casa in polistiren, altii care au facut casa pe un singur nivel, apoi au spart planseul si au modificat acoperisul pentru mansardare samd.
Astfel de operatiuni pot incarca semnificativ costul constructiei, astfel incat atunci cand tragi linie sa constati ca ai cheltuit mult mai mult decat ti-ai planificat. Daca ai insa experienta si stii exact ce vrei, evident nu se intampla asa.

| Xenya a răspuns:

Sa o cumperi.

| SelenaMe a răspuns:

Sa o construiesti.