| eva_2950 a întrebat:

Cu ceva timp in urma am cumparat un teren la circa 25-30 km de Bucuresti si anul acesta vreau sa-mi construiesc ceva pe el, o oaza de liniste pentru. familia mea, dar din pacate nu am bani suficienti pentru. a-mi ridica o casa, asa ca sunt in dubii.sa-mi cumpar un garaj(din beton)pe care sa-l transform intr-o camera.cu parchet, geam, etc si in fata garajului(lipit de el)sa-mi construiesc din BCA o mica bucatarioara sau sa-mi cumpar o cabana din lemn gata facuta. Oare pentru garaj am nevoie de autorizatie de constructie... oare cum ies mai ieftin si sa fie si ceva durabil cat de cat? Sunt in pana de ideei, dar si de bani(nu dispunem decat de 5000euro)pentru.ca treuie sa impresmuiesc cu gard acel loc si de restul banilor sa construiesc ceva.
Merci mult pentru. eventualele ideei date.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru orice constructie ai nevoie de autorizatie, cel putin teoretic. Si la categoria constructii este inclus si gardul, ba chiar si pentru o alee betonata. Mai ales daca e la tara, mai bine fa-te ca uiti de autorizatie, iar daca te temi de vreo reclamatie, plange-te vecinilor ca ti-ai depus actele si ti s-au cerut 1000 de hartoage.
Eu unul nu as opta pentru o constructie din beton. Daca vrei ceva temporar, atunci mai bine un container modular termoizolat, in genul modulelor pe care le-au primit sinistratii dupa inundatii.
Avand in vedere insa destinatia finala si bugetul foarte redus, este probabil suficienta o casuta din lemn, mult mai potrivita practic si estetic pentru un weekend in familie. In linkul de mai jos poti vedea cateva, dar mai bine da un search pe google dupa "casute de lemn":
http://www.casafermecata.ro/case-de-gradina.htm

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu primarul. Acea casuta o poti trece la,, organizare de santier,,. Daca ai de unde face rost de material lemnos la prima mana e mai buna din lemn, mai calduroasa iarna; daca nu o poti face din BCA, merge mai repede. Iar daca tot o construiesti gandeste-i bine locul pentru a o putea folosi si ulterior la diverse. Succes!

| arrriadna a răspuns:

Cabanele astea din lemn de-a gata sunt vraiste la calitate, fiindca ne-am uitat si noi vara trecuta, in ideea sa ajutam socrii cu casa de la tara.
Nu stiu cum e treaba cu autorizatiile, dar cred ca sunt multe site-uri care iti pot raspunde la dubiu.
Sau si mai bine, mai asteptati pana strangeti banuti ca sa faceti ceva ca lumea. Asa cum faci "un garaj" mai bine "ii tragi" doua camere.
Pt imprejmuit. Varianta cea mai ieftina plus "balarii". Plantele de ornament, gen "boschet" cresc repede, n-au nevoie de ingrijiri speciale si poti sa le dai ce forma/ inaltime iti convine. Stiu ca e "extravagant": http://www.gardenandhome-gifts.co.uk/images/Hedge.jpg

Dar eu as astepta.

| conprocasa a răspuns:

KIT de materiale CONSTRUIESTE SINGUR, de la 2000- 2500 eur pentru case foarte mici, la rosu. http://www.conprocasa.ro

| maladevna a răspuns:

Şi eu deţin un teren pe langa Bucureşti-35 km.Am facut gard, put, am adus un garaj-dar pentru mai multe detalii, daca te pot ajuta cu ceva în acest sens, mă poti suna la tel.0766672121.Stimă.

| sfatul a răspuns:

Cread ca un garaj din beton este foarte mic, plus ca transportul la destinatie ar costa foarte mult (este nevoie de o macara pentru incarcat si descarcat ).
O casuta din lemn poat fi okay. Daca se doreste sa fie una in care sa locuiti permanent (vara si iarna) atunci trebuie executata cu pereti izolati (panouri tip sandwich cu vata minerala sau polistiren in mijloc). Costul pentru o astfel de casuta este mai ridicat.
Daca nu intentionati sa locuiti si iarna acolo, atunci poate fi cu pereti simpli iar pretul este cu mult mai mic.
Daca nu a-ti decis ce sa va construiti dati mesaj si o sa incerc sa va ajut cu mai mult detalii.