| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal sa construiesti o cabana exclusiv din lemn fara fundatie in padure, daca nu aduce nici un prejudiciu padurii? Eu am citit legislatia silvica si nu am vazut vreo lege care sa interzica. Daca stiti voi vreo lege sau aveti cunostinte despre asa ceva va rog sa imi spune-ti!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este ilegal, mai ales ca padurea nu este proprietatea ta. Nimeni nu are voie sa construiasca pe terenul altuia fara acceptul proprietarului terenului. Inafara de aceasta pentru orice constructie, care nu este temporara (organizarea de santier) iti trebuie autorizatie de cobstructie (L.50/1991, republicata) si aceasta nu se acorda daca nu esti proprietarul terenului. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Raspuns corect, dar daca terenul apartine statului, iar statul este o persoana juridica formata din toti cetatenii sai inclusiv eu, daca as construi pe terenul statului iar aceasta m-ar da in judecata, e ca si cum m-as da pe mine in judecat pentru ca si eu apartin acelei persoane juridice, iar un caz ca acesta e irelevant pentru ca as fi in acelasi timp : reclamant si parat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

S-o crezi tu, nu suntem in socialism, cu proprietatea intregului popor, desi era numai in teorie, fiind a tuturor nu era a nimanui, mai bine zis era a celor de la putere. Si nu toate terenurile din Romania sunt ale Statului Roman, cele mai multe sunt ale unitatilor administrativ-teritoriale. Ceea ce spui tu este un sofism si acestea sunt doar formal corecte. Chiar daca ar fi real ce spui in afara de tine mai sunt alti 22 milioane de cetateni si acestia ar fi reclamantii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Irelevant pentru ca cei care reprezinta cele 22 de milioane de cetateni nu au fost alesi sub un vot unonimal, iar prin presupunere daca toti ar da in judecata statul cerandu-si fiecare partea de proprietate reprezentantii celor 22 de milioane de cetateni ar trebui sa aprobe cererea populatiei, oricum am gandi treaba in 1990 cand s-a format statul de tip democrat nu au fost facute alegeri in acest sens, cei care au ramas la putere din comunism si-au redenumit forma de guvernare pe care o promoveaza si au ramas tot ei la putere.Parerea mea Democratia este un comunism mai modern in care populatia are doar impresia ca e libera si se poate dezvolta dar este o iluzie.

| sinx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ar fi sa gandim asa, inseamna ca ai putea sa imprumuti si autobuzele sa mergi cu ele, ai putea folosi tancurile militare ca vorba aia, tot ale statului sunt. Una peste alta, lasand gluma de-o parte, daca nu e terenul tau, nu cred ca este o idee buna sa faci o cabana acolo. Daca este terenul tau, si acolo e mai dificil. In primul rand, teoretic, nu ai voie sa tai ce pomi vrei ca sa iti faci cabana. Trebuie marcati de cei de la ocolul silvic. Daca exista deja locul unde vrei sa faci cabana, exista posibilitatea de a o face fara avize. Daca constructia ta nu are fundatie atunci nu ai nevoie de avize de constructie. Ai putea folosi in loc de fundatie busteni de lemn sau traverse de cale ferata. Eu unul as pune traverse de cale ferata pe niste pietroaie mari. Pietrele le-as pune in fiecare colt al cabanei. Acum ma refer la o constructie mica, gen cabanuta d-aia de camping. Pentru ceva mai solid ai nevoie de fundatie. Si ca fapt divers, o cabana modesta, te duce undeva la 10.000 de euro toata distractia, in conditiile in care muncesti tu la ea. O sa ti se para mult dar daca faci un inventar o sa ai nevoie de scandura multa, cosagi, izolatie, tratament pentru lemn, acoperis, geamuri, etc. Mai bine dai 1000 de euro si iei un loc la munte de 500 de metri patrati. Daca ai de gand sa iti faci tu o cabana in padure cu 30 de milioane sa stii ca nu merge. Si chiar daca o faci, nefiind pe terenul tau nu ai certitudinea ca a doua zi o sa mai fie acolo.

| FlorinDiablo a răspuns:

Poti sa o construiesti dar iti trebuie autorizatie de constructie si va fi cam greu sa o obti deoarece e o zona forestiera

| anonim_4396 explică (pentru FlorinDiablo):

Sa nu te gandesti ca as vrea sa fac o cabana cu 5 etaje sau ceva in genu, una simpla patru pereti si un acoperis. Ar putea fi o problema terenul forestier adica faptul ca apartine statului?

| Λndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te critica nimeni, unii sariti in foc asa usor...

| Λndrei a răspuns:

Daca spui ca ai citit in intregime legislatia si nu ai gasit nici macar o lege care sa fie contra ideilor tale atunci de ce mai crezi ca ar putea fi interzis acest lucru?

| anonim_4396 explică (pentru Λndrei):

Daca stiam totul nu mai intrebam, poate fi o lege care nu tine de legislatia silvica.Si inca ceva n-aveam nevoie de critica ta, aveam nevoie de un raspuns!

| Λndrei a răspuns:

Da,ce spune Florin Diablo ar fi partea a doua.