Întrebare recomandată | mistergiovany49 a întrebat:

Eu plantez cartofi dupa care pun un pat de fan (paie) de circa 20 cm pe toata suprafata. Ideea e super si se dezvolta f bine. Dar vin si intreb, NUMAI pe cei ce fac agricultura, pot proceda la fel cu ceapa si usturoiul? A procedat cineva astfel? Dau funda unui raspuns avizat!

Răspuns Câştigător
| Robertandrei4858 a răspuns:

Poti folosi folia neagra si daca nu intentionezi sa irigi prin picurare dar vei avea nevoie in schimb sa le uzi zilnic, de preferat dimineata. Pofti face la baza plantei cavitatea in folie mai mare si astfel apa pe care o distribui va ajunge direct la radacina.

4 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Pentru plante care se pun destul de dese nu stiu ce sa zic, ele cresc destul de micute si daca le pui paie se poate sa le afecteze in dezvoltare. cat despre rosii si castravetii care sunt niste plante care se dezvolta si in inaltime eu zic ca ar fi bine sa folosesti folie neagra pentru mulcire. nu vei mai avea probleme cu buriana si se va pastra si umiditatea in sol.

| mistergiovany49 explică (pentru Robertandrei4858):

Rosiilor le merg f bine in fan, am un amic care procedeaza asa! La folia neagra este necesar udarea cu picatura, ceea ce nu intentionez deocamdata!

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru mistergiovany49):

Poti folosi folia neagra si daca nu intentionezi sa irigi prin picurare dar vei avea nevoie in schimb sa le uzi zilnic, de preferat dimineata. Pofti face la baza plantei cavitatea in folie mai mare si astfel apa pe care o distribui va ajunge direct la radacina.

| mistergiovany49 explică:

Nimic mai adevarat in ceea ce spui, numai ca aceasta plasa de care vorbesti este de fapt o folie in care faci gauri pentru a planta. E necesar udarea cu picatura, putin prea complex pentru ce fac in gradina ( nu solar). Ma interesa plantarea in fan, la cartofi e ideala!

| Bula a răspuns (pentru mistergiovany49):

In cazul folosirii foliei negre, nu neaparat este nevoie de udare cu picatura.
Este suficient sa stropesti PUTIN si rapid (prin pulverizare) deasupra foliei, iar apa intra direct la radacini (asemanator metodei cu stropire prin picatura).