| anonim_4396 a întrebat:

Exista designeri de interior cu care poti lucra doar online? sa le pot da niste imagini iar ei sa imi lucreze ceva pe pc? si cam ce bani ar fi nevoie sa cheltui doar pentru proiect. Trebuie doar culoare, draperii etc ( fara mobila sau parchet )

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pe www.freelancer.com
Poti pune proiecte acolo si alege cine vrei sa ti le faca.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea ta este paralela cu urmatoarea:
"Exista pantofar care-mi face un pantof daca imi pozez doar piciorul?"

Pentru un design interior reusit trebuie sa vezi locul, de mai multe ori, in diferite lumini.
De asemenea, variantele trebuie discutate cu toate persoanele de la fata locului, care traiesc acolo.

In fond, idei pot fi infinite, dar la urma tie trebuie sa-ti placa locuinta ta, fiindca tu vei trai in ea si va fi exprimarea personalitatii tale.

Designerul cel mai bun esti TU.

| mateia a răspuns (pentru Bula):

Foarte bine spus. De aceea si designul interior este o meserie in sine. Pe care nu o poate face toata lumea. Pentru ca, in afara de faptul ca trebuie sa-ti placa tie toate piesele de mobilier si decoratiuni, designerul iti fac si o simulare cum ar putea rata interiorul tau cu ce ai ales, pentru ca s-ar putea sa ai surpriza sa nu se potriveasca toate piesele unele cu celelalte. Randare se numeste acest procedeu si il fac numai designerii cei mai buni. Cu mine designerul a stat de vorba o saptamana intreaga si mi-a pus tot felul de intrebari si mi-a prezentat tot felul de piese sa aleg intre ele si apoi mi-a facut o randare. Si inca una. Pana am cazut de acord si atunci mi-a garantat ca interiorul meu va arata ca cel din poza! Uite aici www.inovadesign.ro

| Bula a răspuns (pentru mateia):

Da. Fiecare meserie se dezvolta impreuna cu experienta meseriasului, iar gusturile cu experienta noastra proprie.
Exista si persoane derutate de "moda", care-si schimba aproape lunar mobiierul si niciodata nu sunt multumite de rezultat big grin

| anonimg a răspuns:

Poti sa fi propriul designer. De exemplu dacă vrei să iti faci dormitorul scrii pe Google "dormitor" si selectezi imagini.
Sau scrii doar "draperie dormitor" daca vrei să schimbi doar draperia.
Te asiguri că modelul, dimensiunea si culoarea dorită se găsește la magazin fizic sau online.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă bag. Nu sunt designer, dar mă pasionează arhitectura.