| firstboy a întrebat:

Fiti atenti ieri cand mancam ananas mi-a venit ideea sa pun parte de sus cu frunze intr-un ghiveci ca sa am o planta de ananas.

Ce parere aveti se va prinde?

Răspuns Câştigător
| petre059 a răspuns:

Daca partea cu frunze are la baza un pic si din fruct se prinde, atentie nu pune multa apa ca putrezeste repede si nu se mai face.Iar pamantul vezi sa fie curat, ar fi bine sa cumperi din cel de la florarie, pana se prinde apoi poti sa-i pui pamant normal daca vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru petre059):

Interesant, multumesc de idee thumbs up

| firstboy explică (pentru anonim_4396):

Este o planta minunatahappy

| firstboy explică (pentru petre059):

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor, pamantul in care l-am pus este nou si am facut bine ca am pus si putin din fruct happy
acum doream sa te mai intreb ceva:
acum este iarna la ce temperatura trebuie tinut?(adica pe pervaz mi se pare cam rece).

| petre059 a răspuns (pentru firstboy):

Tine-l in casa si vezi sa nu depasesti 25 de grade celsius, este o planta care ii place caldura dar pana se prinde... O sa-ti trimit niste poze cu modul de prindere, momentan nu le mai am le-am sters din viteza, dar caut si iti trimit.

| petre059 a răspuns (pentru petre059):

Vezi ca am gasit pe Gradina mea.ro un alt mod de prindere, asta cred ca ar fi mai sigur.Intra pe site si citeste apoi incearca si asa.

| firstboy explică (pentru petre059):

Thnx.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru firstboy):

Stiu, eu am pus sambur de curmal in pamant si mi-au aparut, ce ma fac ca astia cresc pana la 20-30 metrii inaltime? rolling on the floor

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Butasire se numeste metoda de inmultire ce ai aratat tu. Dupa ce tai acele frunze cu ceva ceva parte din fruct dar nu prea mult, lasi toata bucata aia la aer, nu o plantezi imediat.O lasi asa citeva ore pina cind vezi ca a prins ceva pe partea aia ce are fruct, cum sa zic ca si cum s-ar usca, insa de fapt sau cicatrizat ranile de la taietura si de abia dupa o plantezi.Insa nu o pune in pamint ci in turba, turba tine umezeala si nu tine exces de apa daca are drenare ghiveciul.Insa dupa ce pui partea respectiva intr-un ghiveci cu turba ar fi bine sa acoperi planta, acele frunze cu o folie ceva transparenta si perfoarata, pentru a face inauntru o atmosfera mai umeda sia evita pierderea apei din frunze.E ca si cum iai pune in cap un fes, o punga ceva pe caqre o legi de marinea de sus a ghiveciului.

| Mihaela1964 a răspuns:

Sunt sanse mari sa se prinda, am vazut asta intr-un email, am pus chiar intr-un ghiveci, dar nu s-a prins, poate ca l-am udat prea mult.Bafta!

| firstboy explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc frumos pentru raspuns;
vom vedea daca va merge si voi reveni cun un raspuns.
pana atunci iti multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| firstboy explică (pentru anonim_4396):

De ce nu?
totul este posibilhappy