| ioana3432B a întrebat:

Hei TPU, am o întrebare: Locuim la bloc. Eu, sora și unchiul nostru. Suntem la etajul 3 și sub noi este o femeie cu fiica ei și soțul acesteia+ copilul lor bebeluș. Problema este că, într-o zi, baba asta s-a luat de mine. Era în fața uși ei de apartament împreună cu fiica ei și încă o femeie. Vorbeau așa că eu am trecut pe lângă ele nepăsătoare. Baba, mă oprește și îmi spune: - Domnișoară, tu nu ști să spui bună ziua.
La care eu: - Bună ziua.
- Acum e prea târziu. Spune ea.
Eu plictisită, plec fără să o bag în seamă dar aud în urma mea: "- Copiii ăștia, nu mai au respect." Suntem recent mutate la bloc așa că nu știm pe toată lumea. Mă rog.
După ceva timp vine, seara, la noi la ușă să ne spună să facem liniște că dacă nu cheamă poliția. Pe atunci eram doar eu, sora și mama. Aveam o pisică și a intrat în camera mamei iar ea nu suportă pisicile. A început să fugărească pisica și noi să râdem. Nu a făcut zgomot tare și nici nu a "bocănit" din picioare când a dat-o afară. A venit și a început cu amenințările, că ea are de lucru, că are copil( nepoataei bebeluș). Mama i-a explicat situația dar nu a înțeles. După spusele ei, ea credea că suntem singure, eu și sora mea. A fost puțin surprinsă când a deschis mama ușa.
Iar acum, de curând, acum câteva zile, m-am întâlnit cu ea în scara de bloc. Și a început: Că ce demolam, că ce facem seara. Că din câte a înțeles ea, avem câini și pisici. Că mai încet cu zgomotul că ea are copil. Nu am nimic personal cu ea dar problema e următoarea. Blocul în care locuim este foarte prost construit. Mâna a doua cum s-ar spune. Pereți sunt goi în interiorul și se aude tot. Să nu mă înțelegeți greșit. Și eu îi aud pe ei. Îi aud cum se duc la baie, îi aud când vorbesc, când plânge copilul(foarte des), când e în bucătărie și toacă ceva. Eu nu prea dorm noaptea așa că le aud cum vorbesc(pe ea și fiica ei). Într-o noapte, pe la 3, a început fetița să plângă foarte tare și, panicați, părinții au început să urle unul la altul. Am auzit tot de parcă erau lângă mine. Ei trebuie să înțeleagă lucrul ăsta. Că dacă eu îi aud atât de ușor așa ne aud și ei pe noi. Și ei fac zgomot și stau pana seara târziu și vorbesc. Trebuie să fie mai înțelegători. Întrebarea mea este: Cum fac să le închid gurile. Să nu se mai ia de mine. Doar ei se plâng. Am vecini lângă mine și față în față cu mine. Si pe ei îi aud așa cum probabil și ei mă aud pe mine dar nu se plânge nimeni. Știu cum e construcția și înțeleg. Ăstia nu!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Mi-ar fi rusine sa-mi spuna cineva ca nu stiu bune maniere, sa salut oamenii!
Daca nici parintii tai, nici la gradinita sau la scoala nu te-au invatat, iata cateva regului elementare:
- Cand se intalnesc, cel mai tanar saluta intai pe cel varstnic, barbatul pe femeie
- Daca intrii undeva, TU saluti pe cei care deja se afla acolo, iar la plecare tu iei ramas bun prima data
- Cand intrati mai multi pe o usa, intai intra copii mici, urmate de femeiile si de barbatii (cei mai in varsta primii). Exceptie face doar intrarea intr-un local (restaurant, bar) cand primul intra si iese cine plateste nota de plata.
- In mijloace de transport in comun au prioritate la sedere pe scaun: batranii de varsta pensionarii, persoanele cu probleme de miscare si femeile gravide. Tinerii sanatosi au OBLIGATIA morala sa se ridice de pe scaun si sa le cedeze locul!
- RECOMAND TUTUROR sa descarcati si sa studiati CODUL BUNELOR MANIERE de aici:
http://www.emanuelcalvarychapel.com/......inescu.pdf
sau de aici:
http://www.101books.ru/......aniere-pdf

2. Pentru zgomot: tu asculta muzica la un volum decent, ca vecinii nu vor sa asculte muzica ta. Ce s-ar intampla in bloc daca totii ar da muzica lor preferata la acelasi volum ca tine? Unii ar baga muzica simfonica, altii cantece religioase, manele, soul, rock, jazz, fiecare ce-i place, toate deodata? Daca tu vrei sa asculti muzica mai tare, te anunt ca S-AU INVENTAT CASTILE.
Daca pe tine te deranjeaza sunetele de la vecini, iti poti pune casti in cap sau dopuri in urechi (se gasesc la farmacii, costa sub 10 lei).

| ioana3432B explică (pentru Bula):

Am explicat deja scena cu "bună ziua" dar voi da mai multe detaliu.
Cum am spus, în fața uși ei era ea cu fiica ei și încă o femeie. Așa e. Nu le-am dat bună ziua dar nu pentru că nu am vrut sau pentru că nu am fost învățată. Nu am dat bună ziua din simplul motiv că nu ar fi auzit. Erau foarte atente una la alta, vorbeau și râdeau. Femeia aceea m-a oprit când urcasem deja primul rând de scări. A fost singura care mi-a observat prezența. M-a întrebat: - Domnișoară, nu ști să dai bună ziua.
Eu am dat bună ziua, ba chiar i-am zâmbit. Dar apoi a început: Acum e prea târziu.
Adică ce vrea să însemne asta! Știu că nu am vârsta necesară să îi țin piept pentru că, deoarece, îți vine greu să crezi sau nu eu dau bună ziua. Am salutat toți vecini și am vorbit mereu politicos cu ei indiferent dacă am sau nu o părere proastă sau bună despre ei. În ceea ce privește a doua problemă te înșeli. Nu am ascultat niciodată muzică, doar în căști. Și nici ea nu s-a plâns de așa ceva pentru că problema "muzică tare" nu există.

| Bula a răspuns (pentru ioana3432B):

"Buna ziua" se spune cu voce tare, sa se aude, nu cu gura inchisa!
La nevoie, daca nu s-a auzit, atunci se repeta, cu voce mai puternica.

Astfel eviti asemenea reprosuri (ca nu stii sa saluti) sau le pui in situatie inversa (daca n-au vrut cu dinadansul sa-ti primeasca salutul):

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cheama politia locala intr-o zi cand se cearta sa le bata la usa. si apoi si a doua oara samd... fa tu primul pas daca ei te ameninta

| Cosmin86 a răspuns:

Pe ultima persoana care s-a luat de mine pe tema asta am bagat-o in mortii si ranitii ma-si si neamurilor ei direct.

| Freya1 a răspuns:

Asta este o nimic toata.
Eu cand mi-am luat chirie am nimerit intr-un bloc dezastru.Proprietari spuneau ca e bine e liniste si pe zi asa si era dar seara deasupra la etajul 4 (eu stateam la 2) muzica la maxim, strigate urlete, batai de la 22 pana la 3 4 dimineata de sau mutat cei de la etajul 3 la parter.Langa mine pe palier una ce intretinea relatii intime de cum se lasa seara o auziam cum face.La unu o batrana bolnava care gemea continu.Pe scara se auze cum boncaneau scarile iar afara un caine latra continu.
Explicale ca nu esti tu vinovata ca asa este facuta structura cladiri si ca va puteti intelege pe cale amiabila si sa nu va mai bata la usa atata timp cat nu chefuiti, nu faceti galagie noaptea, nu ascultati muzica la maxim ca doar sunteti intr-un bloc si mai umblati si voi prin casa nu o sa mergeti pe varfuri sau sa va antifonati apartamentul.

| anonimg a răspuns:

Bine e ca sa vorbesti cu ai tai si sa plecati de acolo. O sa va imbolnaviti intr-o constructie prea veche.

O alta varianta este sa izolati bine de tot si dusumeaua si peretii, si tavanul.
Dar cea mai buna varianta este prima -adica sa va mutati.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ti-ar proasta a dracu', din cauza jegurilor ăstora suferim toți, astia-s votanții piz*dii. Nu o mai băgați în seamă si daca mai vine la voi la usa 2 peste ochi, plus amenințări ca sa-i piară tupeul.

| Roxin a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Tepes style! laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Roxin):

rolling on the floor N-ai ma alta solutie cu personaje din astea.

| Roxin a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Aici suntem de acord. laughing))
100%

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Roxin):

Mereu de acord :)). Bulversat si cu, "capsa" pusa pe bătrânii ăștia comunisti după ce am citit întâmplarea domnișoarei, am zis să navighez putin pe net pentru a îmi limpezi ultimul neuron rămas activ, peste ce crezi ca dau?
http://viatasanatoasa.biz/......t-trecat/.
Na, fu***-te-n c*r viata cu ai tai prosti cu tot. De mâine atac :)) tot ce-mi pute a comunist.

| NeneaFane a răspuns:

Ai putea vorbi cu ei și dacă nu reușești, la 3 dimineata te duci la ieși le bați în ușă ca fac gălăgie. Te asigur ca nu vor mai comenta, am fost intr-o asemenea situație, doar ca eu așa am acinat, și nu era așa de grav.