Întrebare recomandată | Andrree a întrebat:

Hei, TPU! Aseară mi-a băgat mama la spălat nişte cămăşi albe şi tricouri albe cu un ghiozdan roz şi ghiozdanul s-a decolorat iar acum toate cămăşile mele sunt roz. Cum aş putea să le scot iarăşi culoarea, să fie din nou albe? Vă rog ajutaţi-mă. Mulţumesc.P.S.: În cazul în care îmi recomandaţi să le bag la clor, am mai folosit metoda asta şi mi le-a îngălbenit.

11 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Mai tragic era daca iti albea ghiozdanul.Ar fi fost un ghiozdan stupid. Daca se ingalbenesc la clor nu sunt bumbac100 %, ci sunt amestec cu sintetice. Inceaca intr-un lighean cu Vanish cum au mai sugerat si altii, daca nu... in fond si rozul e frumos. Bafta!

| Andrree explică (pentru carpediem):

Ştiu că e frumos dar la şcoală îmi dă voie numai cu, cămăşi albe.sad

| mona a răspuns:

Incearca sa le bagi inca o data la masina dar de data asta separat si foloseste ariel capsule pentru haine albe

| tr3ig a răspuns:

Daca tricoutele si camasutele tele sunt albe in totalitate, fara alte mici broderii de alta culoare, atunci foloseste ace, si se vor albi la loc dupa vreo doua trei spalari. daca ai si alte culori nu prea poti pentru ca vor arata urata acele culori dupa ce se decoloreaza.

| Andrree explică (pentru tr3ig):

Sunt albe, una dintre ele are nasturi negri dacă nu mă înşel, şi le-a băgat mama de 2 ori la maşină din câte mi-a spus ea. Oare să nu le mai bag la maşină? Să le spăl pe fiecare în parte cu Ace în lighean?

| tr3ig a răspuns (pentru Andrree):

Nasturii nu se decoloreaza ca sunt din plasticwinking, daca vrei tu poti sa le pui la inmuiat in lighean cu apa si ace, sa le tii ceva timp acolo la inmuiat si dupa sa le bagi iar in masina, de spalat ca sa le frece calumea si sa mai pui si acolo oleaca de ace, da vezi sa le bagi doar pe ele sau daca mai bagi si altceva sa fie tot la fel albe, pentru ca daca sunt de alta culoare se vor decolora de la ace. bafta

| tuGatita a răspuns:

Inalbitor, cum ar fi Ace. Sau Perwoll pentru haine albe. Nu clor la punga. mai baga-le singure in masina, pui si inalbitor si poate ai noroc si iese culoarea!

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Poti sa le bagi intr-un lighean sau in cada si sa pui vanish asa le poti scoate

| GeorgianaZbant a răspuns:

Nu cred ca vei reusi sa scoti petele destul de repede, foloseste un inalbitor de calitate si poate in timp vor reveni la culoarea normala.

| Andrree explică (pentru GeorgianaZbant):

Ideea e că nu sunt pete, li s-a schimbat culoarea total. crying

| GeorgianaZbant a răspuns (pentru Andrree):

Scuze,culoare nu petele.