| Ovi83 a întrebat:

Foloseste cineva panouri radiante de incalzire cu infrarosu? Ce parere aveti? Eventual recomandari de modele sau brand-uri?
E vorba despre un apartament cu o camera, suprafata totala 27 mp (din care camera are 15 mp), foarte bine izolat.
(Mi se pare inuman ca in luna mai sa imi arda caloriferele, prin urmare m-am hotarat sa ma debransez de la incalzirea centrala si caut solutii alternative pentru iarna viitoare. Pana acum, din cate m-am documentat, asta pare cea mai eficienta solutie.)

Răspuns Câştigător
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Din tot ceea ce ai spus tu, da, merita. Sa nu il pui cu vederea spre geam, astfel razele ies prin fereastra. Daca ai posibilitatea de geze, as folosi in locul tau un convector pe gaz

| Ovi83 explică (pentru RaduMihaiRadu):

Tocmai aia e problema... daca aveam acces la gaze, da, imi puneam o microcentrala si aveam si incalzire si apa calda. Insa la noi in Oradea un singur cartier e racordat la retea si nu locuiesc in el din pacate. Iar pe butelie, s-o schimb in fiecare zi sau tot la doua zile...mai bine stau in cort! happy

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru Ovi83):

Am o cunostinta in Turnu Severin. Nici acolo nu exista gaze. Are 2 butelii ce intra intr-un distrubuitor de metal sudat si apoi in centrala. Nu e atat de chinuitor precum pare. Zic sa ceri un sfat unui instalator bun (Nu orice Dorel). Respectiva persoana are 3 camere de care zic

| Ovi83 explică (pentru RaduMihaiRadu):

Bun, dar aproximativ ce autonomie are pe timp de iarna? Cate zile il tin cele doua butelii?