| RksRoxy a întrebat:

Hey! Vecina de sus a avut inundație și a ajuns apa la mine, mai exact am văzut că s-a scurs apa și pe la becuri... Chestia e că becurile se aprind, dar mi-e frica sa nu se întâmple ceva, gen sa puște instalația electrică. E ok daca se usucă? Sau ar fi mai bine sa chem un electrician?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca instalatia a fost facuta de un electrician cunoscator, autorizat, atunci n-ar trebui sa fie nici o problema.
Cel mult va cadea siguranta pe ramura de curent care este inundata.

Daca insa instalatie este facuta de Dorel Atotpriceputul, atunci cheama si un electrician adevarat, dar anunta la timp si pompierii... laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să se usuce. În pereți cablurile sunt izolate.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Apa nu poate face scurt decat daca atinge ambele fire neizolate in acelasi timp
daca reteaua de curent e corect facuta, firele sunt neizolate numai la prize, intrerupatoare si fasungurile becurilor, daca acolo nu a ajuns atunci degeaba e inundat canalul din perete prin care sunt trase firele
si oricum poti sa le aprinzi fara grija, in cel mai rau caz v-a sari siguranta pe care sunt becurile (atunci nu le mai aprinzi) sau astepti pana se usuca

| dbigiu84 a răspuns:

Daca ti s-au facut daune, eu as discuta cu vecina.