| OnlyDga a întrebat:

Am incercat sa aprind becul din bucatarie iar deodata s-a ars. Cand dau sa incerc si celelate becuri de pe hol si dormitor nici ele nu merg desi nu cred ca sunt arse.Ce credeti ca s-a intamplat, e grav? Ar trebui sa chem un electrician?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind se arde un bec, mai sare siguranta corespunzătoare lui, si cum celelalte becuri sunt legate pe aceeasi siguranta, si siguranta fiind sărită, de aceea nu se mai aprind. Daca e siguranta noua, apesi doar un buton, de e veche, cu patroane, schimbi patronul ars.

| darrio2007 a răspuns:

Ti-a sarit siguranta. Inlocuieste becul ars si ridic-o la loc.

| sierra1 a răspuns:

"becuri de pe hol si dormitor nici ele nu merg...Ce credeti ca s-a intamplat, e grav?"

dacă nu o fi vreun duh rău, precis s-a "ars" o siguranță

| Zuzu1991 a răspuns:

Ti-a sarit siguranta de la circuitul de becuri care in general se instaleaza separat de cel de prize (si ala de prize ar trebui sa nu fie numai 1 ci mai multe) scoate becul ars sau stinge-l (pune intrerupatorul in pozitia off) si apoi da de clapeta de la siguranta (sper ca stii unde e tongue)

| alexalx1234 a răspuns:

Poate a căzut siguranța. Ai verificat?

| AndreiNrcs a răspuns:

Poate s-a ars vreo dulie de la contoar.

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiNrcs):

Ude este montata dulia la contoar? Intreb de curiozitate.