| paulp a întrebat:

De cateva luni am probleme uneori cu tensiunea curentului care nu e deloc constanta - am fluctuatii destul de mari, caci uneori neonul de la baie nici nu vrea sa porneasca iar celelalte becuri din casa imi fac discoteca. Alteori, chiar zile la rand, totul e perfect, desi nu schimb nimic la instalatia electrica (aceleasi aparate functioneaza).
Vecinii nu au aceasta problema, deci trebuie sa fie de la mine, de la panoul meu electric. Intrebarea mea este: ar putea fi ceva complicat, ceva scump de reparat? Trebuie sa anunt Electrica sau trebuie eu sa chem un electrician?

5 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Complicat nu prea. Pana la urma sunt 3 fire care umbla prin toata casa. Cheama un electrician cu experienta. Cineva care sa fi urmat niste cursuri, nu vecini buni la toate.
Cel mai scump caz ar fi schimbatul firelor (cumparat fire, spart pereti prin casa daca e instalatia veche, etc.).

Ai putea sa pui un AVR inainte de tabloul cu rezistente daca vrei o varianta mai usoara dar si asta te duce in cateva zeci de milioane (un AVR pentru 1 frigider, 1 masina de spalat, 2 TV-uri, 2 PC-uri + altele duce in vreo 15 mil. minim).

| paulp explică (pentru Ionait):

Eu stau in chirie. Am vorbit deja cu prorietarii.dar cam amana situatia...
AVR e cumva un stabilizator de tensiune?

| Ionait a răspuns (pentru paulp):

Da, la stabilizator de tensiune m-am referit.

Daca stai in chirie ai putea sa cumperi niste AVR-uri mai mici din care sa plece o tripla spre TV, PC, etc (cata vreme nu depasesc maximul AVR-ului). Partea proasta e ca AVR-urile de 2-300RON nu tin un frigider sau o masina de spalat (motoarele la pornire scot peste ce scrie pe fisa tehnica si e posibil sa iti strice AVR-ul).

| K0sti a răspuns:

"tensiunea curentului"? laughing Misto asta! Cheama un electrician!

| paulp explică (pentru K0sti):

"tensiunea electrica" - e mai bine asa tongue. Normal ca nu o sa ma ocup eu de problema, eu intrebam daca poate fi ceva complicat, daca o sa ma coste mult...