| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

In cat timp se usucă pământul de la ploaie?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pământul nu este peste tot la fel. El este permeabil pentru apă, care se scurge în pământ spre pânza freatică. Dacă este prea îmbibat cu apă de la ploi precedente, apa rămâne mai mult timp la suprafață. Apoi depinde de cantitatea de lumină solară din acel anotimp.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde de anotimp și de cantitatea ploilor... Dacă e soare, dacă e vânt... pământul se zvântă mai repede.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista un raspuns generalizat, conditiile atomosferice sunt diferite la zona la zona

| Zuzu1991 a răspuns:

5 secunde...
5 zile...
ambele sunt corecte, daca a dat o mica ploaie vara si a revenit canicula se usuca aproape instant, daca a plouat iarna si nici nu e ger dar nici soare si nici cald, poate sa tina si 5 zile pana se usuca

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista o expresie la întrebarea ta :"vara-n doua, iarna-n noua". Adică vara se usucă in 2 zile, iarna in 9 zile.

| KR0NSTADT a răspuns:

Exact în atâta timp cât îți ia ție să legi două vorbe fără să te faci de rahat.

| BlackPixel a răspuns:

Depinde cat a plouat si ce consistenta are pamantul.

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru BlackPixel):

12 ore

| BlackPixel a răspuns (pentru andreealitllesmileAndreea):

Poate dura cateva zile bune... aproximativ 3-4 zile daca este cald. Daca este frig, nu se mai usuca.