| Vacarescu_Adi_1975 a întrebat:

In mozaic au aparut fisuri, gauri si nu stiu cu ce se pot umple.

Am incercat cu ciment pur cu apa, facut o pasta dar iese foarte moale si nu se poate slefui lucios, se sterge cu o carpa!

Cum, cu ce sa face mozaicul ca betonul ce il tine sa iasa foarte dur?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista un liant special pentru mozaic, gresie si faianta. E un praf care se amesteca in apa, in anumite proportii. Nu prea poti sa faci singur asta decat daca esti dispus sa cumperi un sac intreg de praf din ala. Are 30 kg. Mai bine gasesti un faiantar care sa-ti repare mozaicul.

| darrio2007 a răspuns:

Singura solutie este sa schimbi mozaicul. Stratul suport al mozaicului nu a fost realizat cum ar fi trebuit.

| Sonia822 a răspuns:

Intreaba la un magazin care vinde mozaic. Daca e vba de rosturi, se aplica inca un strat de chit, daca fisurile apar in mozaic, atunci e mai greu. Se poate rezolva cu aplicarea unui strat de chut, daca mozaicul e din piatra sau travertin. Daca e din sticla clara sau mata, nu cred ca se poate face ceva, pentru ca e o problema de montaj, sau de calitate. E posibil ca fisurile sa fi aparut ca urmare a unui cutremur, sau sa fie de interior si sa-l fi pus la exterior? Trebuie detalii, ca n-ai dat prea multe