| nukeyly a întrebat:

Intr-o baie de bloc fara aerisire[ce era a fost astupata de vecini deci acum este nula] unde se poate pune ventilator, loc ar fi ''hornul'' cu tevile comune de alimentare apa in baie ce merg de la etajul 1 la 10 dar nu cred ca este indicat? Distanta wc-balcon deschis 3m.
De cati mc/h sa fie ventilatorul? Elice plastic sau metal?
Ventilatoarele de baie clasice au ceva protectii anti-umezeala ca par asa de 2 lei toate.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hornurile de aerisire (pentru bucatarii si bai) sunt prevazute ca OBLIGATORII in proiecele si constructia blocurilor!
Daca cineva le astupa, este pasibil de amenda de mii de lei.
Vorbeste cu vecinii deasupra si da le un termen de refacere, iar daca nu executa pana la termenul dat, atunci poti depune plangere la Inspectoratul teritorial de constructii sau la primarie.

| darrio2007 a răspuns:

In asemenea situatie nu poti monta un ventilator direct in baie.

| relian a răspuns:

Par de 2 lei dar merg.Nu au protectie,ce protectie sa aiba,este un motor,de regula deschis,adica vezi bobinajele daca desfaci acel ventilator.
Elicea din plastic de regula,marimea fctie de cat de mare este baia,cit si de aerisirea aia,desi din cate spui nu este aerisire,deci de pui acolo o sa sufle ala stiu si eu unde,pe de alta parte,mirosurile din axcel loc pe unde trec tevile alea este naspa,ar putea ajunge la tine in baie,pentru ca locul ala nu este deschis pe acoperis,ala e loc doara pe unde trec tevi.

Mai bine iei un ventilator,tragi un furtun si iesi afara, dai o gaura cumva spre afara, ori pui la geamul de la baie, asta daca ai geam la baie.
Sau cum spune cineva, desfundati aerisirea aia, curatata de sus pana jos bine si o sa functioneze.

| ywar a răspuns:

Pentru a dimensiona ventilatorul ai nevoie de volumul incaperii si (din normative) numarul de schimburi de aer/ora.

| nukeyly explică (pentru ywar):

Da 12 cicluri/ora ls orice spatiu, dar ma refer daca ventilatoarele clasice au 100mc/h cineva zice ca e mai bine 300mc/h si atunci e mai bine.

| Vântulalb a răspuns:

Degeaba il pui la masca unde e coloana cu tevile. Nu are iesire pe acoperis. Risti in schimb sa bagi in baie mirosurile din subsol sau de la vecini.
Cum a fost astupata aetisirea? Pe bloc? O poti destupa. Insa ai grija si fa-i un "acoperis" ca sa nu ploaie inauntru prin ea. Daca insa un vecin a inchis-o in pidea si tavan, trebuie somat sa o deschida. E obligatorie, cum se spune mai sus.

| InaV a răspuns:

Buna!
Sper sa te ajute informatiile de mai jos.
Ventilatoarele sunt de 2 tipuri: axiale (evacueaza direct afara sau in coloana de 3 metri maxim) si centrifugale (evacueaza in tubulaturi sau coloane lungi de ventilatie si au presiune mare).
Mai jos regasesti o multitudine de modele: https://www.all4ventilation.ro/ventilatoare-baie

Apoi, legat de debitul de aer, in principiu se iau in calcul 6-8 schimburi orare, care se inmultesc cu volumul baii si asa obtii debitul necesar al ventilatorului in mc/h.
Exemplu de calcul debit ventilator:
V * N = Q (m3/h)
Unde:
V = volumul incaperii L x l x h
N = numar de schimburi orare care ne arata de cate ori se schimba aerul din incapere intr-o ora.

Iei in calcul si diametrul, de regula sunt standard pe 90 mm, 100 mm, 120 mm sau 150 mm. Cu cat diametrul creste, cu atat si debitul va fi mai mare.

Chiar daca este inchisa coloana de ventilatie, ventilatorul va ajuta (probabil pe jumatate din cat ar putea duce el) la evacuarea mirosului si aburului din baia ta. Obligatoriu vei lua un model cu jaluzele automate sau clapeta antiretur, ca sa nu iti intre in casa mirosuri urate de pe coloana.

Spor!

| InaV a răspuns:

Buna!
Sper sa te ajute informatiile de mai jos.
Ventilatoarele sunt de 2 tipuri: axiale (evacueaza direct afara sau in coloana de 3 metri maxim) si centrifugale (evacueaza in tubulaturi sau coloane lungi de ventilatie si au presiune mare).
Mai jos regasesti o multitudine de modele: https://www.all4ventilation.ro/ventilatoare-baie

Apoi, legat de debitul de aer, in principiu se iau in calcul 6-8 schimburi orare, care se inmultesc cu volumul baii si asa obtii debitul necesar al ventilatorului in mc/h.
Exemplu de calcul debit ventilator:
V * N = Q (m3/h)
Unde:
V = volumul incaperii L x l x h
N = numar de schimburi orare care ne arata de cate ori se schimba aerul din incapere intr-o ora.

Iei in calcul si diametrul, de regula sunt standard pe 90 mm, 100 mm, 120 mm sau 150 mm. Cu cat diametrul creste, cu atat si debitul va fi mai mare.
Chiar daca este inchisa coloana de ventilatie, ventilatorul va ajuta (probabil pe jumatate din cat ar putea duce el) la evacuarea mirosului si aburului din baia ta. Obligatoriu vei lua un model cu jaluzele automate sau clapeta antiretur, ca sa nu iti intre in casa mirosuri urate de pe coloana.
Spor!