| AlexGoaga a întrebat:

Tevile de apa din golul tehnologic sunt parti comune sau nu? Sunt intr-un apartament, stau la etajul 4 din 4, si am un perete comun cu alt apartament. Tevile de apa calda si rece care vin pe verticala, in dreptul fiecarui apartament au o iesire si apoi o distributie catre cele 2 apartamente, apoi sunt robinetele interioare. Acele tevi sunt parti comune? ( Administratorul blocului si presedintele spun ca numai tevile pe verticala sunt comune iar cele pe orizontala trebuie sa le platim noi. ) Aceste tevi sunt in golul tehnologic special facut de catre bloc.

Care cum este?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca are dreptate administratorul, deoarece prin cele orizontale aduci apa in apartamentul tau. Daca nu ti-ar trebui apa atunci nu ti-ar trebui nici acele tevi.

| AlexGoaga explică (pentru Ioandelasal):

Teava de orizontala alimenteaza 2 apartamente.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexGoaga):

Atunci vei plati jumatate, cealalta jumatate va plati proprietarul celuilalt apartament.