| Lupu_Paul_1971 a întrebat:

La 6000w monofazic ce conductor si ce siguranta îmi trebuie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curentul nominal (in timpul functionarii) este de cca 30A.
Consumul de varf (cel de pornire) insa depinde ce consumator ai:
- Daca este consumator unic, rezistente, atunci curentul de pornire este de cca dublu fata de consumul nominal
- Daca consumatorul este un motor de 6KW, atunci curentul de pornire poate urca chiar si peste 10 ori curentului nominal

Pentru consumul nominal si sarcina rezistiva trebuie sa ai conductor monofilar de cupru cu sectiune minima de 4 (recomandat 6) mm patrati.

Pentru alimentarea unui motor monofazat de 6KW (Ivarf=300A) ai nevoie de cablu cu sectiune de 25mm2 cupru sau 36mm2 aluminiu, ceea ce este foarte greoi si costisitor.
Din acest motiv este de preferat un motor trifazat, caz in care este suficient si cablu de 4 x 16mm2.

In functie de situatia dorita, proiectul si executia trebuie facut de ELECTRICIAN AUTORIZAT!

| sierra1 a răspuns:

Nominal ești pe la 30A dar cu stări tranzitorii și alte alea-alea, siguranța ar trebui pe la 50A

| xerxes1 a răspuns:

Aveti nevoie de conductor de cupru cu o suprafata de 6mm2.
Daca il folositi pentru iluminat aveti nevoie de sigurante de 32A.
Daca il folositi pentru motoare trebuie sa puneti sigurante AM speciale pentru motoare sau daca sunt automate utilizati cele cu curba C adica C40 sau C63.
Daca puneti normale se vor declansa instant.