| anonim_4396 a întrebat:

La mine in baie miroase foarte urat din cauza tevilor facute prost (cred). Daca nu dai drumul la apa cateva ore (in timp ce dormim, sau cand suntem la serviciu), miroase oribil. Ce pot face in privinta asta? Am incercat sa curat cu MR Muscolo si altele, dar dupa cateva zile problema revine. Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranta mirosul nu poate veni de la niste tevi, oricad de prost ar fi ele facute. Asta presupunand ca nu exista scurgeri (banuiesc ca le-ai fi mentionat).
Asadar primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa identifici exact pe unde intra mirosul. Asa cum s-a scris si mai sus, de obicei sunt doua posibilitati:
- cel putin un sifon nu tine "dopul" de apa care impiedica raspandirea mirosurilor (se va repara sau inlocui, dupa caz)
- baia ta nu este izolata etans de subsolul blocului.
In al doilea caz, masurile trebuie adaptate situatiei. Pana acum am vazut mai multe variante pentru coloanele de apa si canalizare:
- tevile la exterior, nemascate. Trec direct prin pardoseala si tavan, daca exista spatii se pot inchide cu silicon.
- tevile in spatele unei masti de placaj - aici e mai complicat, recomandat ar fi sa se inlcouiasca cu o masca de rigips, cu firide de vizitare din plastic.
- tevile in spatele unei masti zidite - in acest caz mirosul vine doar daca firidele de vizitare nu se inchid etans. Se pot etansa de exemplu cu banda adeziva.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu e vorba de tei ci de sifonul de pardoseala... incerca sa-l ti mereu umed altef fara apa incepe sa miroasa

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este ca mirosul poate proveni de la subsolul blocului, sau din cauza canalizarii prost facute, ce trebuie sa faci este sa torni seara mister muscle granule, si sa lasi pana a doua zi, dupa care torni apa fierbinte, sau mai poti turna clor seara si lasi pana dimineata, daca nu se face curatenie generala in subsolul blocului, sau nu se desfunda canalizarile.

| danbnz a răspuns:

Verifica imbinarea WC-ului cu coloana de scurgere, sifonul de pardoseala, sifonul de la chiuveta. Numai de acolo vine mirosul urit, tevile de apa nu au nici o legatura cu asta.