| anonim_4396 a întrebat:

La mine in baie miroase tot timpul foarte urat, mirosul vine din tevile de scurgere si nu stiu cum il pot inlatura. Ce ma sfatuiti? Am incercat si Mr Muscolo, dar tot miroase.

Răspuns Câştigător
| autoboy a răspuns:

Nu sunt mare expert, dar am avut si eu aceasta problema si cineva mi-a sugerat sa torn apa pe orificiul de scurgere. O parte din apa va ramane in cotul scurgerii actionand ca si dop!

13 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Toarna cate un pahar de apa in sifon si sa vezi ca mirosul dispare. Torni apa din nou atunci cand miroase iar

mariana
| mariana a răspuns:

Posibil ca baia ta nu are aerisire directa si atunci nu se poate ventila suficient de mult. Eu te sfatuiesc sa-ti instalezi un sistem de ventilatie in baie, care sa porneasca atunci cand lumina se aprinde in baie si care poate improspata aerul. Trebuie sa izolezi bine toate locurile de comunicare, care provind din pivnita ori din subsol si sa-ti pui in baie un deodorant, in apa de WC (in bazin) si iti va improspata in mod continuu aerul din aceasta incapare.

daniela
| daniela a răspuns:

Cheama un instalator pentru a desfunda instalatia cu un sarpe. Si inca ceva... sifonul din pardoseala trebuie sa fie in permanenta umed altfel pute urat de tot.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E o problema destul de uzuala in special la blocurile in care wc-urile nu au aerisire.Trebuie rezolvata intai aerisirea (eventual un ventilator) si verificate tevile.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Undeva exista o imbinare imperfecta si exista scurgeri (probabil in spatele vasului de wc). Pana nu refaci sistemul de scurgere nu scapi de miros. In plus trebuie verificat sa ai sifoane la toate scurgerile (chiuveta, pardoseala, cada). Se va impregna si in rosturile de la gresie si atunci sa vezi.

| pepe a răspuns:

Daca mirosul vine din teava de scurgere atunci iti lipseste garda hidraulica de la sifon, te poate ajuta un instalator.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Schimba tevile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Odorizante pentru baie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apeleaza la un instalator, tine geamul deschis mai tot timpul, foloseste odorizante pentru baie(Glade-spray sau solid)... daca tot mai persista mirosul, schimba tevile happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

inlocuieste vechile sifoane cu racorduri pentru scurgere la care poti da forma unui S si nu vei mai avea probleme deoarece o sa ramina o mica cantitate de apa si nu v-a mai permite mirosului sa treaca!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate metodele gen, odorizante sint aiureli scumpe si fara rost.
Trebuie facuta o verificare a instalatiei de scurgere, sifoane, racorduri, aerisire si remediat ce este defect. O instalatie bine facuta si functionala nu miroase. Deloc!
Apelati la un instalator istet.

| Vasi_2046 a răspuns:

Daca e ala din pardoseala, eu le-am astupat cu un dop din scartaitoare. Il scot numai cand am nevoie.