| untu a întrebat:

Ma adresez celor care se pricep la vaznzari si finante imobiliare! Cum este mai bine sau cum este mai profitabil: Sa vand sau sa dau spre chirie un apartament cu 3 camere intr-o zona linistita? Rog seriozitate! Va multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt prea multe variabile in discutie.
daca apartamentul e achitat sau nu
daca ai credit si de care
daca e mobilat modern sau nu
daca ai nevoie de banii de pe el
daca e intr-un oras unde chiriile sunt ridicate

etc etc etc

| johnnny123 a răspuns:

Păi întrebarea nu este "cum este mai bine", întrebarea este "ce vrei tu".

Dacă ai nevoie de o sumă mare acum, atunci evident că trebuie să-l vinzi. Dacă preferi un venit constant de câteva sute de euro pe lună, atunci îl închiriezi.

| Standt a răspuns:

Profitabila este inchirierea. Iti vin niste bani peste valoarea apartamentului. Pe care il vei putea vinde cand vei avea nevoie de banii aceia investiti in el.
Numai sa fii atent la chiriasi, sa nu-ti faca stricaciuni mai mari decat chiria.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Ideea de profitabilitate este oarecum discutabilă în acest context. Dacă vrei mulți bani deodată, e mai avantajos să îl vinzi.
Dar dacă nu ai nevoie de mulți bani imediat, pe termen lung închirierea poate fi o opțiune mai bună.
La inflația care este acum și nu pare să încetinească, eu unul aș păstra apartamentul și l-aș închiria, dacă îl vinzi, banii în timp își vor pierde valoarea.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Daca il vinzi, trebuie sa reinvestesti banii, deoarece prin inflatie se devalorizeaza, iar sa-i tii in cont nu va fi o optiune. Daca nu ai nevoie de bani urgent, poate ca peste 10 ani apartamentul va valora mai mult, cu cat va fi cererea mai mare.