| WayhaughtK a întrebat:

Mai merita mutarea in alta tara?
Gen USA, Canada?

29 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aceasta intrebare are un raspuns diferit de la om la om. Daca aici castigi 2000 de euro facand ce iti place, normal ca nu merita sa faci pe chelnerul in SUA pentru 2000 de dolari. Daca aici iti rupi spatele zi lumina pentru 400 de euro pe luna (din care 200 ii dai pe chirie si 100 pe cheltuieli), normal ca preferi sa stergi o baba la c*r pe 800 de euro, cu cazare si masa incluse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In canada probabil ca da, in SUA nicidecum

| doctorandus a răspuns:

Depinde de ce stii sa faci: de ce sa fii gunoier in SUA cand poti fi manager in Romania?

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

De ce? pai iti zic eu de ce.Ca sa fii manager in Romania nu trebuie sa stii absolut nimic,trebuie sa fi prost,iar sa fii gunoier in america trebuie sa te duca capu cat de cat laughing iar daca tu crezi ca comparatia ta e aia buna adu argumete. Daca esti bun in RO la ceva esti bazat, stii engleza stai tu linistit ca in america poti sa fii oricine vrei tu, mai putin presedintele americii, cam asta e diferenta dintre acolo si aici.
In america nu te catalogheaza nimeni dupa cine esti, sau dupa ce culoare ai, sau de unde vii.Aici toti sunt numiti OAMENI, daca esti capabil poti ajunge cum am spus orice doresti. Diferenta este ca aici se munceste pe cinstite, nu te pune nimeni manager daca esti prost, pe cand in RO nu conteaza ce stii, comnteaza sa cunosti pe cineva care te pune manager, deci ai dreptate ramai acolo manager daca ai relatii.Asa cu oameni ca tine tara aia va prospera laughing fii sigur de asta.

| leapșa a răspuns (pentru doctorandus):

Cum ajunge unul manager in Romania?
Fie ai un CV stufos de mama naibii, fie ai pile multe si esti bazat.

In SUA nu se fac discriminari [exceptie cateva locuri din sud], si-ti poti gasi lejer un job bun daca stii engleza si stii ce vrei.

| doctorandus a răspuns (pentru leapșa):

Daca ai o pregatire care se cauta da, altfel coci hamburgheri la McDonalds pentru un salariu mizerabil.

| leapșa a răspuns (pentru doctorandus):

Hai sa-ti explic cum merge treaba.
Daca te duce capul si stii engleza bine [cunoasterea limbii este foarte importanta], de la un simplu job de la McDonald's, poti ajunge manager in adevaratul sens al cuvantului, insa trebuie sa te spetesti pentru asta.
Multi lucratori [nu-mi permit sa zic angajati] pleaca de la McDonald's si alte companii de genul pentru ca isi gasesc imediat un alt job mai bun. Dar multi aleg sa lucreze "aici" pentru ca le ofera experienta, iar ca sa dobandesti experienta, trebuie sa incepi de undeva de jos. Daca tu-ti faci treaba bine si arati ca esti determinat, dupa cateva luni (vorbesc atat de compania asta, cat si de altele) te promoveaza la "supervisor", "department manager", "assistant manager", "manager" si de aici incolo iti trebuie facultate ca sa avansezi mai departe.
Daca ai tel, vei fi rasplatit. Si daca urmezi si niste cursuri acolo, vei avea castiguri pe masura.
Un lucru bun este ca ei apreciaza educatia si nu faci o scoala degeaba.winking

| doctorandus a răspuns (pentru leapșa):

1. McDonalds este munca de sclav (grea, prost platita). Iar americanii au si ei somerii lor, nu cred ca primeste cineva viza de munca pentru a lucra la McDonalds la facut cartofi prajiti.

2. Nu orice facultate din SUA iti asigura slujba acolo, de ex. nu prea se cauta oameni cu masterate in relatii internationale (decat foarte putini, piata muncii e saturata de oameni cu diplome care nu se cauta).

| doctorandus a răspuns (pentru leapșa):

Nu umbla cainii cu covrigi in coada: http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel_and_Dimed

| leapșa a răspuns (pentru doctorandus):

Ai fost, traiesti acolo sa vezi ce si cum?
Ca asa... de pe Wiki si alte adrese web, pot si eu zice multe si neinsemnate.
In fine, eu m-am referit la altceva, dar se pare ca nu mi s-a inteles ideea.

Caini cu covrigi in coada nu gasesti nicaieri. Trebuie sa muncesti ca sa-i veziwinking

| doctorandus a răspuns (pentru leapșa):

Ideea e ca in SUA sunt destui sarantoci care nu pot sa-si permita sa plateasca un medic pentru proprii copii. D-asta Obamacare a fost numita Unaffordable Care Act.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca crezi ca nu te descurci aici sau nu-ti place, sigur.

| xerxes1 a răspuns:

Este o experienta interesanta.
Te trezeste la viata.

| AlexSalling a răspuns:

Normal ca da

| Victoria18 a răspuns:

Nicaieri nu merita sa traiesti. Fiecare tara are dezavantajele ei.

| relian a răspuns (pentru Victoria18):

laughing esti depresiva se pare, las cai bun si asa.Ca idee sunt doara curios, ce avantaj are RO?

| Nimeni10 a răspuns:

Nici in alta tara nu e nicio sfaraiala, iei 1500 euro, platesti chirie, mancare, haine etc, tot cam pe acolo ajungi.

| relian a răspuns (pentru Nimeni10):

Asa spui tu.Dar in RO daca nu ai job, nu ca nu ai vrea, pur si simplu nu ai ca e tara lu papura voda, ce faci? Stii de ce spuneti voi asta acum? Va spun eu de ce.Pentru ca inca romanii au unde sta,stau cu parinti pana imbatranesc,au aia casa,deci nu platiti chirie,dar asta deocamdata, asteapta noua generatie si sa vad aia unde or sa mai stea laughing Cel putin in alta tara chiar daca platesti chirie ai job, poti sa iti cumperi si casa, poti sa ai masina, maninci ce doresti, te imbraci cu ce doresti si etc.Arata si mie in RO daca lucrurile stau asa? Dar numi spune de tine, arata ca 80-90% din polulatie poate face asta poti arata? Nu veniti cu bani tatalui, sau mai stiu eu cu ce joburi ce le au unia, aia 1% sau cu joburi de hoti, anagajati din primarie, sau guvern.In RO nu se mai poate trai de mult timp,voi inca nu stiti ca sunteti terminati laughing dar va tineti tare,adica va tin parinti in spate,aveti noroc ca nu platiti chirie ca stai acolo la gramada toti,toata familia.
Daca asa va place e ok, mie unu nu imi place sa stau cu frati surori, sa stau cu parintii, imi place sa stau singur.
Stai ca de abia acum o sa inceapa greul pentru RO, pana acum a mers sau umplut deja casele, sai vad pe restul care vin ce o sa faca.
Singura optiune este ca pleaca foarte multi romani afara si le raman alora casele goale laughing sau mor pe capete aia batranii.
Ajungi cam tot pe acolo spui tu.Asa e cand nu ai fost si altundeva decat la mama acasa.

| Nimeni10 a răspuns (pentru relian):

Ai cersit si tu prin europa si faci pe cocosul pe aici, nu zic ca nu merita sa te duci in afara merita, dar sa stii o meserie o limba si macar un salariu de 2500/3000 euro.

| venividivici2017 a răspuns:

Normal ca da pentru aceste tari.Canada ar fi alegerea mea ideala!

| relian a răspuns (pentru venividivici2017):

Ce vezi tu deosebit la Canada? Eu din cate vad canadienii vor sa vina in state laughing dar cine nu ar vrea, numai ca nu pot.Bine nu am spus ca la ei nu-i bine, dar nu poti spune ca e mai bine in Canada comparativ cu US.
Unde pui ca in Canada e frig de te ca..ci pe tine laughing asa minus dealde 40 is floare la ureche laughing

| xSega a răspuns:

Sigur că da, tara asta nu are niciun viitor

| AndreiMarin499 a răspuns:

Depinde daca dorești sa pleci permanent sau doar pentru un timp daca dorești sa te muți permanent nu prea merita mai ales ca dureaza destul de mult pana îți vei permite o casa sau o masina va trebui sa stai în chirie care și aia costa ceva și restul cum ar fi mancarea care în orice caz e mai scumpa ca în Romania.

| relian a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Man esti sigur de ceea ce spui? Eu locuiesc in state,vin in RO in vacante si vad ce preturi sunt acolo la alimente,la bauturi la haine,dci te asigur ca preturile din RO ori sunt ca cele din state ori mai mari, nu am gasit nimic care sa fie mai ieftin, asta cat am fost acolo, si vin cate o luna cel putin.
Tu in RO iti cumperi casa sau aptm rapid sau spui doar asa? Ori stai la parinti ca au parintii casa laughing Deci daca nu ai fost, daca nu stii sigur cum sta treaba nu fa a firmatii doar sa te afli in treaba.Eu pot sati dovedesc, iti trimit linkuri sau iti spun ce supermarketuri sunt aici, tu compapri preturile singur, te bagi?laughing

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru relian):

Am fost în Germania 8 luni, pot sa zic ca mi-a ajuns nu m-am ales cu aproape nimic chiria era destul de scumpa nu toate produsele au prețuri similare ca în Romania unele au prețuri mai mari altele nu, degeaba ai un salariu mai mare ca în Romania pentru ca și cheltuielile sunt pe masura personal mai bine raman aici și ma descurc cu 2300 de lei.

| venividivici2017 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Cat castigai acolo, daca nu te superi sa raspunzi? Chiria in zona respectiva?

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru venividivici2017):

Luam puțin peste 1.500 de euro chiria era 700 de euro locuiam în hamburg.

| venividivici2017 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Din ce stiu, acolo iti trebuie undeva la 3000, sa pui si ceva deoparte.Eu am fost 10 zile in Dusseldorf, puteam sa raman acolo si sa lucrez, dar salariul era de genul ce ai spui.Sunt multe taxe acolo, platesti taxa radio chiar si daca nu detii. Daca detii un smartphone, se considera ca ai acces la radio...plus daca esti aingur si nu ai familie, platesti taxele cele mai mari.Bani faci doar daca nu mananci si dormi in strada laughing

| alizeu11 a răspuns:

Merita nene! Chiar daca nu ai specializare, tot merita! Du-te nene daca ai ocazia si poti sa muncesti!