| Arthiom a întrebat:

Mi-a venit prin cap acum cateva zile sa varuiesc in bucatarie, ca varul vechi s-a cam murdarit. Nelamurirea mea este daca pot sa dau cu var lavabil peste celalalt var lavabil(marca sticky). Am gasit undeva ca trebuie spalati si degresati peretii cu apa cu putin clor, dupa data amorsa si apoi lavabilul. E bine?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Var lavabil nu exista. Ori e var, ori e lavabil - restul reclama.
Daca e lavabil, atunci se poate spala si devine ca si nou.
Daca e fake, atunci ai dat banii degeaba, poti s-o indepartezi si da cu var-var (recomandat pentru bucatarie, e mai sanatos) sau lavabil de calitate, spalabil.
Si e bine sa faca cineva cu experienta, altfel se poate exfolia si se face "varza".

| Arthiom explică (pentru Bula):

Nu conteaza daca se face varza, de platit mester nu e greu, interesul era sa zugravesc eu, daca nu iese asta e, apelez la cine stie.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca peretii sunt doar afumati sau prafuiti si ai intr-adevar lavabil, poti sa dai linistit peste cel vechi. O data, merge. Am facut si eu. Cind insa vei zugravi toata casa cu un mester, el va sti ce sa faca.

| Arthiom explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Restul casei e ok, a ramas doar bucataria, si repet, cand a fost zugravita a fost zugravita cu sticky (care e un lavabil de tot rahatul, dar mesterul de atunci "nu domnu e bun") si acum daca vrei sa il speli mai tare se intinde pe el.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Arthiom):

Regret, nu cunosc marca. Dar incearca pe un perete mai la dos si vezi daca merge dar direct peste el. Eu am avut inundatie de se innegrise tavanul. Nu am crezut ca il mai albesc dar am reusit. Cind am zugravit toata casa, atunci am dat jos tot de pe tavan. Insa am folosit Innenweis. Nu e cel mai scump, dar nici ieftin. Pe mine m-a multumit.

| Arthiom explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Asa ma gandeam si eu sa il rad pe unde e crapat, sau pe tot, doar ca pe tavan e rigips laughing

| Cezar a răspuns:

Trebuie să șlefuiești pereții înainte de a da cu var.

| PDora a răspuns:

Am vazut in dedeman la pachet vopsea Aeria Gold all-inclusive cu amorsa. Stiu ca este buna pentru bucatarie pentru ca se poate curata foarte usor si este si antimucegai. In plus are acoperire foarte buna si nu-ti vor ramane urmele de acum de pe pereti.

| Tds_David_1998 a răspuns:

Da e ok asa